Sağlık

Yalnızlık hasta ediyor

Yalnızlık hasta ediyor

Araştırmalara göre yalnız, yorgun ve az arkadaşı olanlar daha kolay hastalanıyor. Stres, yalnızlık, mutsuzluk ve öfkenin, soğuk algınlığından boğaz ağrısına ve gribe kadar pek çok hastalığa yakalanma riskini artırdığı belirlendi.

Roma La Sapienza Üniversitesi'nden klinik psikiyatri profesörü Massimo Biondi, stres, yalnızlık, öfke ve mutsuzluk gibi olumsuz ruh durumlarının bağışıklık sistemini zayıflattığını ve hastalıkların oluşumuna fırsat tanıdığını belirtiyor. Roma'da Enfeksiyona bağlı hastalıklar Kliniği ile ortaklaşa yürüttüğü çalışma hakkında konuşan Biondi, hastalıkların kaynağını virüslerin oluşturduğunu, ancak stresli ve yalnız kişilerin hastalanmasının çok daha kolay gerçekleştiğini ifade ediyor. Profesöre göre çok arkadaşı olanlar ve boş vakitlerini eğlenceli şekilde değerlendirenler çok daha sağlıklı; z,ra sosyal ilişkiler bir tür aşı görevini görüyor.

Roma'da süren kongrede psikoloji ve grip arasındaki ilişki hakkında yorum yapan uzman, İngiltere'de yapılan bir başka çalışmanın sonuçlarını da referans olarak gösteriyor. Bu araştırmada, Alzheimer hastalarına bakan kişilerin normalden çok daha fazla hastalandığı ve aşının etkisinden yararlanamadığı anlaşılmıştı. Ancak gribe karşı alınabilecek önlemler var. Uzmanların önerisi aktif olmak, sürekli düşünüp kurmaktan kaçınmak, başka insanlarla sık sık buluşmak ve sosyal ilişkilere ağırlık vermek.

En az bunlar kadar önemli olan bir diğer nokta da olumlu düşünmek. "Her birimizin hayatında güzel anılar vardır" diyen Biondi, bu anıları zihinde canlandırmanın yardımı olacağı inancında. Ayrıca ders almayı bilmek, kaçınılmaz olanı kabullenmek e tepki göstermeyi de öğrenmek gerekiyor. Çünkü aksi takdirde kişi kendini pasif hissediyor.
Yayın tarihi: 12.09.2001
830
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.