Sağlık

Yalnızca kozmetik kremle gençleşilir mi?

Yalnızca kozmetik kremle gençleşilir mi?

Günümüzde pek çok ürün, cilt yaşlanmasının önüne geçebilecek birer mucize gibi tanıtılıyor. Oysa...

Pek çok kadın, cildinin her yıl biraz daha kuru, donuk, sıkılığını kaybetmiş, ince çizgi ve kırışıklarla dolmuş olduğunu fark ediyor ve ne yapacağı konusunda telaşlanıyor. Günümüzde pek çok ürün, cilt yaşlanmasının önüne geçebilecek birer mucize gibi tanıtılıyor.

Peki bu ürünlerin hangisi cilde ne kadar fayda sağlıyor?
Cilt yaşlanmasını yavaşlatacağını hatta durduracağını iddia eden pek çok kozmetik ürün var. Bu ürünlerin süslü şişelerinden, parlak ambalajlarından, canlı reklamlarından etkileniyor olabilirsiniz. Ancak maalesef bu iddiaların pek azı doğrudur. Gerçekte bu ürünler cilt yaşlanmasını tedavi etmek yerine sınırlı, kısa vadeli yararlarla etki gösterirler.

Etkileri yetersizdir
Bu kremleri kullandığınızda cildinizin pürüzsüzleştiğini ya da neminin arttığını hissetseniz de, bu sonuçlar kalıcı değildir. Buna en iyi örneklerden bir tanesi C vitamini içeren kremlerdir. C vitamini cildin destek dokusu kollajenin üretimini arttırır ve ciltteki yangısal süreçleri baskılar. Ancak C vitaminin doğal formu suda çözündüğünden hücrelerin yağlı çeper kısmında etki gösteremez ve hücreye yeteri kadar nüfuz edemez.

Doğru kullanım şart!
Kullandığınız kozmetik ürünün içinde C vitaminin bulunması, bu ürünün size fayda sağlayacağını göstermez. Oysa C vitaminin yağda eriyen formu olan Askorbil Palmitat, hem yağda çözündüğü hem de cildi daha az tahriş ettiği için cilde büyük yarar sağlar. Görülen o ki kozmetik ürünlerin içinde bulunan her madde istenilen ya da vaat edilen etkiyi sağlayamamaktadır. Cilt yaşlanmasını yavaşlatmak için bu maddelerin doğru şekilde kullanılmaları şarttır.

Yayın tarihi: 14.02.2008
1541
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.