Sağlık

Yalnız kalpler risk altında

Yalnız kalpler risk altında

Aileden biri ya da arkadaş, sevilen biriyle güçlü bir bağ, kalpleri teklemiş olanlarda krizin tekrarlamasını önlüyor.

Kalp krizine karşı en iyi ilaç sevgi!

Bilim adamları sevilen biriyle yaşanan güçlü bağın, daha önce kalp krizi geçiren kişilerde krizin tekrarlama riskini yarı yarıya düşürdüğünü söylüyor.

Britanya'daki Manchaster Kraliyet Hastanesi araştırmacıları kalp krizi geçiren 600 hastayı, kriz sonrası dört gün boyunca yakından inceledi. Bu hastalar daha sonra 12 ay boyunca yeni bir kalp krizi riskine karşı gözlem altında tutuldu.
Hastaların dörtte birinin kriz öncesinde depresif ruh hali içinde oldukları anlaşıldı. Ancak daha önceki araştırmaların aksine, kriz öncesinde depresyonda olmayan hastalarla karşılaştırıldığında, bu hastaların ileride tekrar kalp krizi geçirme ya da ölüm riskinin daha düşük olduğu görüldü. Araştırmada, güvenebileceği bir arkadaşı, sevgilisi ya da akrabası olan hastalarda, krizin şiddeti ne denli ciddi olursa olsun riskin yarıya düştüğü tespit edildi.

Ayrıca bir yakınıyla sıcak ilişkisi bulunmayan hastalarda alkol ve uyuşturucu kullanımı ile daha önce kalp krizi geçirme oranının daha yüksek olduğu da belirlendi.

Bu bulgular, daha önce ABD'nin Chicago Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmayı da destekliyor.

Sosyal ilişki ilaç gibi

Bu araştırmada yalnız insanların kardiyovasküler sisteminin daha farklı işlediği ve bu kişilerin kalp hastalığı açısından daha yüksek risk altında olduğu öne sürülmüştü. Araştırmayı yürüten Prof. Francis Creed, tekrarlayan kalp krizlerinin önde gelen sebeplerinin sigara, alkol, hareketsizlik ve kötü beslenme olduğunu, depresyon ve sosyal ilişki desteğinden yoksun olmanın da önemli rol oynadığını söyledi.

Diğertaraftan, Britanya Kalp Hastaları Birliği tarafından yapılan ayrı bir araştırma, kalp krizi ve felcin genellikle sabahları gerçekleştiğini ortaya koydu. Ambulans verilerine bakılarak elde edilen sonuca göre en riskli zamanlar, sabah saat 08.00 ve 11.00 arası.
Yayın tarihi: 16.04.2004
677
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.