Sağlık

Vurmalı çalgılar strese birebir!

Vurmalı çalgılar strese birebir!

Yoğun iş temposunun stresinden ve 'pazartesi sendromu'ndan vurmalı çalgıların etkisiyle kurtulmak ister misiniz?

Ankara Devlet Konservatuarı mezunu vurmalı çalgılar sanatçısı Dinçer Özer liderliğinde bir etkinlik gerçekleştirildi.

Baletten, koro sanatçısına, mühendisten mimara farklı meslek grubundaki insanların biraraya geldiği etkinlikte, katılımcılar kendilerini ritme bırakarak stres attı.

Vurmalı çalgılarla stresten uzaklaşmanın dünyada kullanılan etkin bir yöntem olduğunu belirten Dinçer Özer, Almanya, İsviçre ve İspanya'da da buna benzer çalışmalar yaptığını söyledi.

Özer, "Türkiye'de ritim altyapısı olağanüstü. Bunu açığa çıkartmak gerekir. İnsanlarımızın buna ihtiyacı var" dedi.

Parmak uçlarından stres atışı

Parmak uçlarından stres atıldığının bilimsel pek çok araştırma ile kanıtlandığını anlatan Özer, bu etkinliklerle insanların rahatladığını, hatta etkinlikten ayrılmak istemediklerini söyledi.

Özer, pek çok ülkede, eğitime vurmalı çalgılarla başlandığını savunarak, "Biz de çocuklarımızın vurmalı çalgılarla başlamasını istiyoruz. Eğitim sistemimize bunu sokmak istiyoruz. Çocuklar vurmalı çalgılarla kendilerini çok rahat ifade edebiliyorlar" dedi.

Ankara'daki okullarda bu konu ile ilgili bir proje başlatmak istediklerini belirten Özer, bir TIR dolusu enstrümanla birlikte köy, şehir demeden, dolaşarak, okullardaki yetenekleri keşfetmeyi hedeflediklerini söyledi.

Özer'in vurmalı çalgılar sanatçısı olan kardeşi Soner Özer de 'beden perküsyonu' ile ilgili çalışmalar yaptığını söyledi.

Soner Özer, "İnsan bedeni, müthiş bir enstrüman. Ama çoğu insan farkında değil bunun. Ben yaptığım çalışma ile insanın içindeki ritmi ortaya çıkarmaya çalışıyorum. Çok da başarılı oluyoruz" dedi.
Yayın tarihi: 02.03.2007
615
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.