Sağlık

Varisi çorapla önleyin!

Varisi çorapla önleyin!

Yorulmayı önleyen varis çorabı varisi, tedavi etmiyor ancak yeni varisin oluşmasını önlüyor.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Hastalıkları Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Haluk Akkaş, toplar damar rahatsızlığı olan varisin görülme sıklığının Türkiye'de yüzde 10 seviyesinde olduğunu söyledi.

Akkaş, varisin öğretmen, berber, tezgahtar, fabrika işçisi, cerrah gibi uzun süre
ayakta çalışan meslek gruplarında sık görüldüğünü anlattı:

''Gelişmiş ülkelerde varis çalışmaya paralel olarak yaygınlaşıyor. Oluşumunda genetik sebepler de var. Tedavinin temeli olan varis çorabını herkes mutlaka giymelidir. Özellikle kırk yaşından sonra risk olsa da olmasa da varis çorabının giyilmesi çok yararlıdır.

Çorap, basınç yaparak kanın kalbe ulaşmasını sağlıyor. Hastalarımıza öneriyoruz, ancak giymek istemiyorlar. O zaman tedavi aksıyor ve hastalık ilerliyor.''

Varis çorabının yorulmayı önlediğini de belirten Akkaş, ''normalde 3 saat ayakta kalarak kendini yorgun hisseden kişi, çorapla 6 saat ayakta kalıp yorgunluk hissetmeyebilir. Varis çorabı varisi tedavi etmez, ancak yeni varisin oluşmasını önler. Varis ameliyatla tedavi edilse bile çorabı giymeye devam edilmelidir'' dedi.

Halk arasında varisin kalp hastalıklarına yol açacağı veya varis olan bacağın kesileceği yönünde yanlış inanışlar bulunduğunu da vurgulayan Akkaş, tedavinin varisin durumuna göre lazerle, kurutucu iğnelerle veya ameliyatla yapıldığını kaydetti.
Yayın tarihi: 20.11.2006
816
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.