Sağlık

Vajinismus tehlikesi...

Vajinismus tehlikesi...

Vajinismus hastalığın doktor muayenehanelerinde kısa süreli muayenelerle değil, uzun terapilerle tedavi edilebiliyor.

Uludağ Üniversitesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Uncu, aile içi şiddet, anne baba baskısı, töre ve cinsel taciz olaylarının kızlarda evlendikten sonra cinsel ilişki kuramama sorununa neden olduğunu açıkladı. Prof. Uncu, "15 yıldır kocasıyla cinsel ilişki kuramayan kadınlar var" dedi.

Bursa Uludağ'da düzenlenen "8'inci Uludağ Jinekoloji ve Obstetri Kış Kongresi"nde konuşan Uludağ Üniversitesi Kadın Doğum ve Hastalıkları Anabilimdalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürkan Uncu, her 100 kadından 12'sinde "vajinismus" (kadınların vajinada yaşanan kasılma nedeniyle cinsel ilişki kuramaması) rahatsızlığının ortaya çıktığını belirtti.

Prof. Uncu, evlendiği halde 15 yıldır kocasıyla cinsel ilişki kuramayan kadınlar bulunduğunu söyledi. Vajinismus hastalığının doktor muayenehanelerinde kısa süreli muayenelerle değil, uzun terapilerle tedavi edilebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Uncu, "Çünkü vajinismusun altında yatan farklı nedenler vardır. Bu nedenleri çözmek gerekiyor. Kız çocuklarının yetiştirilme şekli, cinsellikte bilgiden uzak yetişmeleri, töreler, risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor" dedi.

Üniversiteli hastalar

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Süleyman Engin Akhan da, toplantıda bu tür hastaların yüzde 32'sinin üniversite mezunu olduğunu açıkladı. Doç. Dr. Akhan, konuyla ilgili şunları söyledi:

"Vajinismus, vajina kasları ile oluşan istemsiz kasılmalar sonucu ilişkinin gerçekleşememe durumudur. Benim hastalarımın yüzde 32'si üniversite mezunu, hatta yüzde 12'si bekar ve partnerleri ile ilişkide bulunamadıkları için bana başvurup tedavi oldular. Dolayısıyla konunun cinselliğe bakış açısı, yetiştiriliş tarzı ile ilgisi olduğunu gösteren net bir kanıt bugün için bulunmamaktadır.

Biz 3 ya da en fazla 12 seansta bu hastalığı tedavi edebiliyoruz. İnvitro duyarsızlaştırma ve pelvik rehabilitasyon psikiyatrik tedavi kadar başarılı oldu."
Yayın tarihi: 26.01.2007
764
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.