Sağlık

Uykusuzluk can alıyor

Uykusuzluk can alıyor

ABD'de ölümle sonuçlanan trafik kazalarında, uykusuzluk ve direksiyonda uyuma, alkolden sonra ikinci kaza nedeni

Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu Dr. Sabri Derman iş ve trafik kazalarında uykusuzluk ve yorgunluğun önemine dikkat çekerek, pek çok kazanın gece yarısı ile sabah 05.00-06.00 saatleri arasında meydana geldiğini belirtti. Dr. Derman fiziki yorgunluğun, insan fonksiyonunu uykusuzluğa göre daha az etkilediğine işaret etti.


Vehbi Koç Vakfı Amerikan Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu Dr. Sabri Derman, doğru karar verme yetisini azaltan uykusuzluk nedeniyle ABD'de her yıl, 100 bini aşkın trafik kazası meydana geldiğini bildirdi.

Uyku bozuklukları üzerine 24 yıldır çalışan Dr. Derman, bu konunun hem tıbbi hem de sosyal bir sorun olduğunu söylerken iş kazalarında uykusuzluk ve yorgunluğun önemine dikkati çekti ve pek çok kazanın gece yarısı ile sabah 05.00-06.00 saatleri arasında meydana geldiğini ifade etti. Uyku sağlığının bugüne kadar değerlendirilmeyen bir konu olduğunu anlatan Dr. Derman, "Kimse ciddi olarak uyku sağlığının, uyuyup uyamadığının ve kendi psikolojik durumunu nasıl etkilediğinin pek farkında değil. Bizim en kolay vazgeçtiğimiz şey uykudur" dedi.

Muhakeme azalıyor
Fiziki yorgunluğun, insan fonksiyonunu uykusuzluğa göre daha az etkilediğine işaret Dr. Derman, "Ancak uykusuzluğun, insan fonksiyonu üzerine özgül bir etkisi var. Uykusuzluk ilk önce özel olarak, eskiden muhakeme dediğimiz melekemizi, yetimizi bozuyor. Spesifik olarak doğru karar verme yetimizi ve becerilerimizi azaltıyor. O yüzden siz, uykulu uykulu kaza yapacağınızı bilseniz de gözünüz kararsa da arada bir şarampole iner çıkar gibi olsanız da arabayı sürmeye devam ediyorsunuz, ta ki o kazayı yapana kadar veya yapmayana kadar. İlk önce muhakeme kaybolduğu için de insan göz göre göre, o şoför gözü açık şekilde yanlış olduğunu bile bile o yanlışı yapıyor" dedi.

Uykusuzluk alkolden tehlikeli
ABD'de yapılan bir çalışmada, kolej öğrencilerinden bir grubun 24 saat uyutulmadığını, bu arada bir kısmına da alkol verildiğini ifade eden Dr. Derman, sözlerini şöyle sürdürdü: "Uyutulmayan insanların trafikte yaptıkları hatalar, içki içenler kadar kötü. Yani bir gece uyumazsanız, 1-2 bardak içki içmiş kadar fonksiyonlarınız bozuluyor. Daha da kötüsü, içki içen insanlar daha dikkatli araba kullanıyorlar. Çünkü kendi kapasitelerini azaltacağını biliyorlar.

Ancak uykusuzlukta, böyle bir yerleşmiş kavramımız yok." ABD'de, 1997'de yapılan bir başka araştırmaya göre de her yıl 100 binin üzerinde kazanın, spesifik olarak direksiyonda uyuklamaktan kaynaklandığının tespit edildiğini söyleyen Dr. Derman, bu ülkede her 3 kişiden 1'inin çok uykulu olarak araba kullandığını, 5 kişiden 1'inin de araba kullanırken uyuduğunu itiraf ettiğini söyledi. Dr. Derman ayrıca, ABD'de ölümle sonuçlanan trafik kazalarında uykusuzluk ve direksiyonda uyumanın, alkolden sonra ikinci sırada yer aldığını kaydetti. Konunun, karayolu ve özellikle otobüsle taşımacılığın ağırlıklı olduğu Türkiye için önemini vurgulayan Dr. Sabri Derman, kişilerin yolculuk öncesi tamamen dinlenmiş ve alkolsüz olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Yayın tarihi: 09.11.2001
527
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.