Sağlık

Uykunuz mu gelmiyor?

Uykunuz mu gelmiyor?

Uykusuzluk çekiyorsanız yapacağınız ilk iş uyumanıza yardımcı olacak değişikliklerdir. Kitap okumak, televizyon seyretmek örnek olabilir.

Uykusuzluk, geceleri yeterince uyuyamamak, uykuya dalmakta zorluk çekmek, geceleri uyanmak olarak tanımlanır. Sebepleri çeşitlidir.

Yeni bir çalışma programı gibi çevremizdeki bir değişiklik uykusuzluk yapabilir. Aşırı çay, kahve ve kola gibi kafeinli içecekleri içmek de uykusuzluk yapabilir.

Her ne kadar bir iki kadeh alkol insanı rahatlatır, uyumasına yardımcı olur gibi görünse de normal dozda alkol bile uyku alışkanlığını bozabilir. Uykuya dalmak kolaylaşabilir, ancak gece ilerledikçe kandaki alkol derecesi düşer ve uyku bozulur.

Barbitüratlar ve benzodiazepinler gibi psikoaktif ilaçlar, özellikle uzun zaman kullanıldıklarında uykunun seyrini bozar.

Psikolojik faktörler yönünden uykusuzluk, geçici bir problemin veya uzun zamandır yaşanan bir bozukluğun belirtisi olabilir. Bazen geçici bir endişe nedeniyle uykusuzluk yaşanır. Orta yaşlı ve yaşlı kimselerde depresyon özellikle sabah erken saatlerde uykusuzluk yapar.

Kronik endişe ve korkular da uyku kaçırır. Kabus görenler birdenbire kendilerini Rem uykusundan uyanmış bulabilirler.

Uykusuzluk çekiyorsanız yapacağınız ilk iş uyumanıza yardımcı olacak değişikliklerdir. Kitap okumak, televizyon seyretmek örnek olabilir. Hemen yatmadan önce zorlayıcı egzersiz yapmaktan veya sinirlenmekten kaçının.

Gündüz uyumaktan kaçının. Gündüz egzersiz yapacak vaktiniz yoksa akşam yatmadan önce yürüyüş yapın. Eğer kendi bulduğunuz çareler uykusuzluğu geçirmiyorsa tıbbi muayeneden geçmek gerekir.
Yayın tarihi: 29.10.2006
933
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.