Sağlık

Utangaçlığa ilaçlı çözüm

Utangaçlığa ilaçlı çözüm

İngiltere`de denenen Escitalopram adlı ilacın, utangaçlığı yenmek isteyenlere yardımcı olacağı belirtiliyor. İlaç beyni harekete geçirerek, kişinin ruhi durumunu belirleyen serotoninin yeterli düzeyde salgılanmasını sağlıyor.

Sosyal ortamlarda çekingen kalan ya da müstakbel kayınvalidesiyle tanışmaya giderken müthiş bir heyecan ve utangaçlığa kapılan kişilerin yaygın olduğuna dikkati çeken bilim adamları, Escitalopram`ın bu tür duyguları ortadan kaldırdığı gibi, diğer pek çok ilacın yol açtığı 'sarhoşluk benzeri' duruma da yol açmadığıni belirtti.

İlacın beyni harekete geçirerek, kişinin ruhi durumunu belirleyen serotoninin yeterli düzeyde salgılanmasını sağladığına da işaret eden bilim adamları, klinik denemeler sırasında son derece olumlu sonuçlar aldıklarını ve söz konusu ilacın utangaçlık yüzünden yaşamlarındaki pek çok önemli fırsatı kaçıran binlerce insanın umudu olacağına inandıklarını savundu.

Halen 250 kişi üzerinde son aşama denemeleri sürdürülen ilacın Mayıs ayında tamamlanması beklenen bu testi de geçmesi halinde, en kısa zamanda piyasaya çıkarılacağı belirtildi.

Psikologlar, yaklaşık 15 kişiden birinin bu tür bir sosyal rahatsızlık yaşadığına işaret ederek, üretilen ilacın bu kişilerin yaşamında önemli bir güçlüğün aşılmasına yardımcı olacağını kaydetti.
Yayın tarihi: 21.02.2002
868
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.