Sağlık

Türklerin ortalama penis boyu 14 santim

Türklerin ortalama penis boyu 14 santim

Gülhane Askeri Tıp Akademisi Üroloji Anabilim Dalı'ndan 8 hekim, Türkiye'nin dört bir yanından örnekleme yöntemiyle seçilen 2500 erkek üzerinde genital organlarının boyutlarını ölçtü. Bu bilimsel çalışma ile Türk erkeklerinin penis boyu ortalama 14 cm olarak tescil edildi.

Gülhane Askeri Tıp Akademisi (GATA) Üroloji Anabilim Dalı'ndan 8 hekimin Türkiye çapında yaptığı araştırmanın sonuçları, Türk Standartlar Enstitüsü'nün (TSE) prezervatif boyu için belirlediği 17 cm'den tam 3 cm daha küçük çıktı. ''Bilimsel olarak yapılan ölçme'' ile Türk erkeklerinin penis boyu ortalama 14 cm olarak tescil edildi. Böylece, TSE'nin prezervatif ithalatına yardımcı olmak üzere, penise göre belirlediği ''en az cm'' standardı aşağı çekilmiş oldu. GATA'nın çalışması, önümüzdeki günlerde yabancı tıp dergilerinde de yayınlanacak.

Aralarında Tıp Fakültesi Dekanı ve eski komutan Prof. Dr. Çetin Harmankaya'nın da bulunduğu GATA Üroloji Bölümü hekimleri Yaşar Özgök, A. Gökalp, M. Dayanç, K. Karademir, A. Gündoğdu, H. Önür, D. Erduran'nın yaptığı araştırma, 1994'te 13. Ulusal Üroloji Kongresi'nde sunuldu. Türkiye'de bu alanda ilk kapsamlı çalışma olduğu belirtilen çalışma, kısa süre önce genişletildi.

Ancak uzmanlar, kadın ve erkeğin sevişmeden alacakları cinsel hazda, penisin büyüklüğünün ve küçüklüğünün etkili olmadığını vurguladılar. Bu konuda bilinç, tecrübe ve uyumun önemli olduğunu belirten uzmanlar, üremede de normal ölçüler içindeki penis küçüklüğünün olumsuz rolünün olmadığını kaydettiler.
Yayın tarihi: 12.09.2001
862
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.