Sağlık

Türkiye, tüp bebek cenneti

Türkiye, tüp bebek cenneti

Dünyanın birçok ülkesinde 9-10 bin dolar arasında olan tüp bebek uygulaması Türkiye'de 3 bin YTL.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Çetin, "Dünyanın birçok ülkesinde 9-10 bin dolar arasında değişen tüp bebek uygulamasının Türkiye'de 3 bin YTL olduğunu, başarı şansının da her gecen yıl arttığını" söyledi.

"Birçok Avrupa ülkesini geride bıraktık"
Prof. Dr. Turan Çetin, "erkekten sperm, kadından da yumurta alınıp, bu iki hücrenin dış ortamda bir tüp içinde döllendikten sonra yeniden rahim içine yerleştirilmesi işlemi" olan tüp bebek uygulamasında Türkiye'nin birçok Avrupa ülkesini geride bıraktığını belirtti.

Dünyanın birçok ülkesinde 9-10 bin dolar arasında olan tüp bebek uygulamasının Türkiye'de 3 bin YTL olduğunu, bu bedelin 1200 YTL'sinin sosyal güvenlik kuruluşlarınca karşılandığını ifade eden Çetin, ancak sosyal güvenlik kuruşlarının 40 yaş üstündeki anne adayları için bu katkıyı yapmadığını söyledi.

Başarı şansı yüzde 50
Çetin, "Tüp bebekteki başarı şansımız yüzde 50-60, mikroenjeksiyonda (Bir adet sperm alınarak, yumurtanın içine bırakılması işlemi) başarı şansı ise yüzde 98" dedi.

Geçmişte tüp bebekle ilgili kaygıların din adamlarının vaazları sayesinde aşılması ve tabuların yıkılmasının çocuk özlemi çeken,ancak tedaviden çekinen birçok aileye ışık tuttuğunu belirten Çetin, bu durumun başarıyı da olumlu etkileyen faktörler arasında yer aldığını ifade etti.

Op. Dr. Seval Taşdemir tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmanın inceliklerini anlatıyor...Yayın tarihi: 16.01.2008
1384
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.