Sağlık

Tüp bebekte 'ilaç tedavisi' kısaldı

Tüp bebekte 'ilaç tedavisi' kısaldı

Tüp bebek tedavisine başlamadan önce kadın hastalar yumurta oluşumu için 24 gün ilaç tedavisi görüyor.

Bu tedavi sırasında hastalar sürekli doktora gitmek zorunda kalıyor ve ilaçlara 2,5 milyar lira ödüyor.

Ancak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nden Prof. Dr. Engin Oral, 'antagonist' etken maddeli ilaçlarla 24 günlük tedavinin 12 güne indiğini, tedavi maliyetinin de yüzde 30 azaldığını açıkladı. Oral, yapılan ilaç tedavisini şöyle anlattı:

'Adet gören anne adayı adetinin 2-3'üncü gününde yine ilaç kullanıyor. Adetten sonraki 12-13'üncü günde de 'çatlatma iğnesi' denilen olgunlaştırma iğnesi yapılıyor. Sonra oluşan yumurtalar toplanıyor.'

Antagonist denilen yeni ilaçlarla tedavi maliyetinin yüzde 30 ucuzladığına da söyleyen Prof. Oral, 'Tüp bebek tedavisine başlamadan önce yapılan ilaç tedavisinin maliyeti hastanın durumuna göre 2,5 milyar lirayı buluyor. Daha az ilaç kullandığımız için hastalar maddi olarak daha az sarsılıyor' dedi. Yurt dışında bu yeni tedavilere 'Friendly IVF' denildiğini belirten Prof. Oral, 'Amacımız daha az ilaçla aynı etkiyi yaratmak' diyor.

Kaynak: KELEBEK
Yayın tarihi: 16.12.2004
802
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.