Sağlık

Tüp bebekte "hasta kapma kavgası"

Tüp bebekte "hasta kapma kavgası"

Türkiye'de çocuk sahibi olamayan çiftlerin son adresi olan tüp bebek uygulamaları 22 ildeki 93 merkezde gerçekleştiriliyor.

Güncellenme tarihi:
Türkiye'de sayıları 93'e ulaşan tüp bebek merkezlerindeki etik sorunlara biri daha eklendi. Özel Tüp Bebek Merkezleri Derneği "kamu hastanelerinden özel merkezlere hasta yönlendiriliyor" iddiasıyla Sağlık, Maliye Bakanlığı ve SGK'na başvurdu. 93 tüp bebek merkezi Türkiye'de çocuk sahibi olamayan çiftlerin son adresi olan tüp bebek uygulamaları 22 ildeki 93 merkezde gerçekleştiriliyor. 93 tüp bebek merkezinin 70'ini özel, 14'ünü üniversite hastanesi, 5'ini Sağlık Bakanlığı hastanesi, 4'ünü de özel üniversite hastaneleri oluşturuyor. Yılda 20 bin tüp bebek uygulaması Bir yılda bu merkezlerde gerçekleştirilen tüp bebek uygulaması ise 20 bine ulaşıyor. Tek bir uygulamanın maliyetinin 5 bin YTL'ye ulaştığı tüp bebek merkezlerinde ortak bir standart oluşturulamaması, yeterli denetimlerin yapılamaması etik sorunların hızla artmasına neden oluyor. Özel tüp bebek merkezleri derneği tepkili Son olarak merkezi Ankara'da olan Özel Tüp Bebek Merkezleri Derneği, devlet hastaneleriyle üniversite hastanelerinden özel merkezlere hasta yönlendirildiği iddiasıyla Sağlık Bakanlığı'na, Maliye Bakanlığı'na ve Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurdu. Devlet hastanesi ve üniversite hastanelerine, "tüp bebek yapılabilir" raporu almak için giden çiftlerin önüne bir dizi engel çıkarıldığı iddia ediliyor. Şu anda tüp bebek uygulamasından yararlanmak isteyen SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı ve devlet memuru çiftlerin bir devlet ya da üniversite hastanesine başvurup gerekli testler yapıldıktan sonra "tüp bebek tedavisi uygundur" raporu olması gerekiyor. Bu raporu 2 kadın hastalıkları ve doğum uzmanıyla bir üroloji uzmanından oluşan bir komisyon veriyor. Sorun da tam bu noktada başlıyor. Doğum yöntemleri muhtelif. Karar vermeden önce aşağıdaki fotogalerilere bir göz atın!
Yayın tarihi: 18.04.2008
2020
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.