Sağlık

Tüp bebek tedavisinde yeni bir adım

Tüp bebek tedavisinde yeni bir adım

Tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olmak isteyen anne adayları artık yumurta gelişimini sağlamak için yapılması gereken iğneleri kendi kendilerine yapabilecek.

Anne adayları, yumurta gelişimini sağlamak için kalçadan her gün şırınga ile verilen FSH hormonu içeren ilacı artık enjeksiyon kalemiyle kendi kendine yapabilecek. Organon İlaç firması tarafından hizmete sunulan "enjeksiyon kalemi",
sayesinde tüp bebek tedavisi gören kadınlar, kartuş içinde solüsyon haline getirilen ilacı eczaneden alıp, özel bir kalemin içine yerleştirerek uygulayabilecek. Ayrıca bu sistemle ilaç kalçaya değil göbeğin hemen yanında yağ dokusunun altına verilecek. Ve kadınlar bu enjeksiyonu yaptırmak için devamlı bir sağlık merkezine gitmek zorunda kalmayacaklar.

Çocuğu olmayan 1 milyon kadın var

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'ndan Prof. Dr. Erdoğan Ertüngealp, hormon içeren ilacın 5-10 günlük bir zaman dilimi içinde her gün kullanıldığını söyledi. Türkiye'de çeşitli nedenlerden dolayı çocuğu olmayan 1 milyon kadın bulunduğuna dikkat çeken Prof.Dr. Ertüngealp, ekonomik sosyal sebepler nedeniyle bu kadınlardan sadece 300 bininin tedavi görebildiğini söyledi.

Organon İlaçları Medikal Direktörü Dr. Alp Aracı, Tüp Bebek tedavisinde yeni bir adım olan Enjeksiyon Kalemi ile tüp bebek sahibi olmak isteyen anne adaylarına daha kolay, daha hesaplı ve daha verimli bir seçenek sunduklarını söyledi.
Avrupa İlaç Geliştirme Grubu tarafından da onaylı Enjeksiyon Kaleminin, kısırlık tedavisinde en gelişmiş yöntem olduğunu ifade eden Dr. Aracı:
"Mikro enjeksiyon hacmi ve küçük iğne ölçüsü ile anne adayının ağrıyı minimal düzeyde hisetmesini sağlar. Görülen ve verilen dozun aynı almasını sağlayan, ilaç kaybına neden olmayan enjeksiyon kalemi, tedavi gören ve ilaç alması önerilen hastaya doktor tarafından ücretsiz verilecek" dedi.

Enjeksiyon Kalemi'nin özellikleri

- İlaç kaybına yol açmaz.
%18 rFSH kaybı olmaması sayesinde görülen doz ile verilen dozun aynı olmasını sağlar.
- Kişiye özel tedavi olanağı sağlar.
50-450 IU arasında, 25 IU artışlar yapılabilmesini, doktorun anne adaylarına özel doz ayarlamasının yapılabilmesine olanak sağlar.
- Zaman tsarrufu sağlar
Anne adayına kendi kendine iğneyi uygulama kolaylığı sunar.
Heran hazır formu ile evde, iş yerinde, tatilde her zaman ve her yerde uygulanabilme ayrıcalığı sağlar.
- Minimal ağrı
Mikro enjeksiyon hacmi ve küçük iğne ölçüsü ile anne adayının ağrıyı minimal düzeyde hissetmesini sağlar.
Yayın tarihi: 24.09.2003
769
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.