Sağlık

Tükenmişlik Sendromu nedir?

Tükenmişlik Sendromu nedir?

Son zamanlarda sık sık duyduğumuz, bahar aylarında daha çok görülen, kişinin iş ve özel hayatını olumsuz bir biçimde etkileyen Tükenmişlik Sendromu’nu ve Orijinal Yoga Sistemi’nin bu can sıkıcı sendromun tedavisinde nasıl yardımcı bir rol üstlendiğini, aynı zamanda Yoga Academy Eğitmeni olan, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Ayşegül Tohumcu yanıtladı.

Güncellenme tarihi:

Tükenmişlik Sendromu nedir?

Son zamanlarda kendinizi sürekli mutsuz, huzursuz, yorgun hissediyorsanız, çok çabuk sinirlenip geriliyorsanız, hayattan zevk alamıyorsanız, sabahları işe gitmek zor geliyor hatta işe gitmemek için bahaneler bulmaya çalışıyorsanız, işinize olan motivasyonunuzu kaybettiyseniz dikkat! Tükenmişlik Sendromu yaşıyorsunuz demektir. Tükenmişlik Sendromu ilk kez 1974 yılında psikolog Herbert Freudenberger tarafından, “uzun dönemli karşılanmamış iş stresine bağlı olarak, duygusal ve fiziksel enerji tükenmesiyle karakterize patolojik durum” olarak tanımlanmıştır.

Yayın tarihi: 03.06.2013
6901
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.