Sağlık

Trafik stresini yenin!

Trafik stresini yenin!

Özellikle büyük şehirlerdeki trafik yoğunluğu, ruhsal sıkıntıları da beraberinde getiriyor. Sabah ve akşam saatlerinde yoğunlaşan trafik, insanların stres topu halinde işlerine ve evlerine gitmelerine neden oluyor.

Birçok hastalığa davetiye çıkaran ve sıkışık trafikte doruğa çıkabilen stres, kontrol altına alınabiliyor. Bunun için öncelikle derin bir nefes almak sonra da hareketli müzik dinlemek yeterli. Memorial Hastanesi'nden Uzman Psikolog Dr. Aslıhan Tokgöz Tozlu, sıkışık trafikte stres kontrolü ile ilgili bilgi verdi.

Sıkışık trafikte araç içindekilere neler yapmalarını önerirsiniz?

• Klasik müzik dinlemek sakinleştiricilik açısından çok önemli. Ancak trafikte canlı ve eğlenceli müzik dinlenmesi daha doğrudur.

• Yavaş ve derin nefes alarak gevşemeyi sağlamak.(Diyafram nefesi almak)

• İçinde bulunduğumuz durum için algılamamızı değiştirmek.

• Trafiği olumsuz adlandırmaktansa, daha nötr hale getirmek. Örneğin; Kahrolası trafik yerine, 'trafik benim günlük yaşantımın bir parçası, işime gidip gelebilmek için bu trafiği yaşamalıyım' şeklinde düşünmek, daha yatıştırıcı olabilir.

• Dikkatimizi daha olumlu ve zevkli şeylere çevirmek. Örneğin; radyoda zevkinize göre bir program belirlemek (tartışma programları gibi) ve günlük olarak takip etmek veya arabada yanımızdakiler ile ilginç, dikkat çekici konular üzerinde sohbet etmek olabilir.

Stres anında yiyecek ve içeceklerin yararı olabilir mi?

Stres anında ağız kuruluğu yaşanabileceğinden eğer arabada su bulundurulursa iyi olur. Bununla birlikte yemesi kolay (meyve gibi) yiyecekler, dikkat dağıtmak ve var olan açlığı kısa süreli bastırmak adına iyi olabilir. Ancak bu işlemin araç kullanmaya engel olmayacak şekilde yapılması gerekir.

Otomatik vitesin psikolojik açıdan olumlu bir etkisi olabilir mi? Trafik sıkışıklığında sürekli vites değiştirmek zorunda kalmak, vücut ağrılarına neden olduğundan stresi tetikleyebilir mi?

Otomatik vitesli araç kullanmak, manuel vitese göre daha kolay ve stres anında rahatlatıcı bir etki sağlayabilir. Ancak stres sırasında performans düşeceğinden, aracın otomatik vitesli olması hata yapılmayacağı anlamına gelmez. Bu yüzden sürücüler, stres durumlarında daha dikkatli olmaya çalışmalıdır.

Yayın tarihi: 25.09.2006
1474
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.