Sağlık

Toplumda sosyal çöküntü yaşanabilir

Toplumda sosyal çöküntü yaşanabilir

Polis ve jandarma kayıtlarına geçen ve çok basit sorunlar yüzünden kaynaklanan asayiş olaylarında son günlerde görülen artış, toplumbilimciler tarafından "toplumun sosyal bir çöküntü yaşayabileceği" şeklinde değerlendiriliyor.

Konya`da halk arasında ve aile içinde "sudan sorunlar" olarak nitelendirilen çok basit nedenlerden çıkan tartışmalar ve karşılıklı darp olaylarında büyük oranda artış görülüyor. Kayıtlar incelendiğinde, son bir haftada, incir çekirdeğini doldurmayacak sorunların güvenlik güçleri ve Adliye makamlarında sonlandırıldığı anlaşılıyor. Olaylara bakıldığında, Hacı Kaymak Mahallesi`nde kiracısı Talip Ç`nin evine giderek su parasını ödeyip ödemediğini soran evsahibi Hamza O, hem küfürle karşılaştı hem de darp edildi. Çimenlik Mahallesi`nde Fatma U, hiçbir neden olmaksızın oğlu ÇetinU. tarafından dövüldüğünü belirterek, polise başvurdu. İstanbul Caddesi`nde ise belediye otobüsü kullanan Hüseyin T, yol kenarına park ettiği otosunu kaldırmayarak otobüsün geçmesine engel olan Abdullah Ö. ile kavga etti. Her iki taraf birbirini darp etti. Ahir K. ile Zeki D. arasında Camiatik Mahallesi`nde hatalı mobilyayaptığı gerekçesiyle tartışma çıktı. Tartışma kavgaya dönüşünce müşteri ve satıcı karakolluk oldu. Şerafettin Caddesi`nde de Fikret S, bekar olarak başka evde yaşayan kızı Vesile S`nin kendinden izin almadan evdeki teybi götürmesine sinirlendi. Öteki kızları ile Vesile S`nin evine giden baba, öz kızını dövdü. Bu ve benzeri çok sayıda küçük sorunlar nedeniyle çıkan olaylar, toplumbilimcileri endişelendiriyor.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Şahin Filiz, eğitim yetersizliği, ekonomik sorunlar ve görsel basının olumsuz etkilerinin küçük nedenlerle çıkan asayiş olaylarını körüklediğini söyledi.

SOSYAL ÇÖKÜNTÜ YAŞANABİLİR

Filiz, aile içinde ve toplumda gösterilmesi gereken davranış kalıplarının çocuklara küçüklüğünde verilmediğini, bireylerin bu nedenle davranış kalıplarını geliştiremediklerini işaret ederek, şunları söyledi: "Türk toplumunun içine kapanık ve şeffaf olmaması çok büyük sorunlara yol açıyor. Sosyologlar bile bu yapı nedeniyle birçok kez sorunların teşhisinde zorlanıyorlar. Bunlara önlem alınamaması durumunda sosyal sorunların kontrolü ilerleyen yıllarda daha da zorlaşabilir. İçine kapanık ve içten çürüyen bir toplumda, ani sosyal çntüler yaşanabilir."
Yayın tarihi: 27.08.2002
740
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.