Sağlık

Tırnak mantarından nasıl korunursunuz?

Tırnak mantarından nasıl korunursunuz?

Tırnak ve ayak mantarı nasıl bulaşır ve bulaşmasını engellemek için nelere dikkat etmeliyiz?

Güncellenme tarihi:

Bundan 10 yıl kadar önce ayak ve tırnak mantar hastalıkları gibi inatçı hastalıkların etkili bir tedavisinin olmadığını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Eylem Taş, günümüzde mantar hastalığının tedavisinin kolaylaştığını söyledi.Eski ilaçlar, örneğin merhemler ve losyonlar mantarı öldürmüyor sadece üremesini durduruyorlardı, ayrıca tırnak mantarı tırnağın altında yerleştiğinden bu ilaçlar çoğunlukla etkisiz kalıyorlardı. Mantar hastalığı, küf denilen organizmaların insandan, hayvanlardan ve topraktan bulaşarak saç, deri ve tırnaklarda oluşturduğu deri rahatsızlığıdır.

Ayak ve tırnak mantarı genellikle terlik, çorap, ayakkabı, havlu gibi başkalarına ait malzemelerin kullanımı veya çıplak ayakla dolaşılan, toplu halde kullanılan plaj, hamam, sauna, havuzlar ve benzeri ortak zeminlerden bulaşabilir. Tırnak mantarı ise tırnağın herhangi bir nedenle yaralanmasından sonra oluşmaktadır.Bulaşıcı özelliği de olan ayak mantarları ayakta ve özellikle parmak aralarında soyulmalar, beyazlık, kızarıklık, sulantı, koku, kaşıntı ve su dolu kabarcıklar şeklinde görülebilir. Tırnak mantarı ise tırnaklarda kalınlaşma, renk değişikliği, kırılma ve boşalma şeklinde olabilir. Tırnağın bir bölümü veya tamamı tutulabilir.

Yayın tarihi: 03.01.2014
7861
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.