Sağlık

Terörü Çocuğuma Nasıl Anlatacağım?

Terörü Çocuğuma Nasıl Anlatacağım?

Psikologlar, kendileri de şokta olan anne babalara, bazen kötülerin hedeflerine ulaşmak için bu tür yöntemlere başvurabileceğini söylemelerini ancak bunun çok nadir bir durum olduğunu hatırlatarak çocuklarını rahatlatmaları gerektiğini belirtiyor.

11 Eylül'de yaşanan korkunç saldırılar sadece Amerikalılarda değil dünyanın her yerinde, herkeste derin izler bıraktı. Herkes televizyon ekranlarında izlediklerinin bir film olmadığına kendini inandırmaya çalışıyor. Ancak anne babalar bir başka zorluk yaşıyor.. Çocuklarının olayla ilgili sorularına nasıl yanıt vermeleri gerektiği konusunda kararsızlar.

Psikologlar, kendileri de şokta olan anne babalara, çocuklarının sorularını yanıtlarken temkinli olmalarını ve kesinlikle yalan söylememelerini ya da olayları olduğundan farklı anlatmamalarını öğütlüyor. Psikologlar, çocuklara, televizyon ekranlarında binalardan atladığını gördükleri insanların ölmediği gibi yalanlar söylemenin, onlara zarar vereceği görüşünde birleşiyorlar.

Uzmanlar, ailelerin çocuklarına bu olayı uygun bir dille ve anlayamayacağı ayrıntılara girmeden anlatmasını istiyor. Psikologlar, anne babaların çocuklarına, bazen kötülerin hedeflerine ulaşmak için bu tür yöntemlere başvurabileceğini söylemelerini ancak bunun çok nadir bir durum olduğunu hatırlatarak çocuklarını rahatlatmaları gerektiğini belirtiyor. Ailelerin olaylara gösterdikleri tepkiler konusunda da dikkatli olması isteniyor.. Psikologlar, çocukların çok fazla televizyon seyretmesine izin verilmemesi gerektiğini hatırlatıyor...
Yayın tarihi: 03.11.2001
655
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.