Sağlık

Tecavüze uğrayan kadına yeni test

Tecavüze uğrayan kadına yeni test

Fransız bilim adamlarının kadınların tecavüze uğradıklarını kanıtlayabilecek yeni bir test geliştirdikleri bildirildi. Yeni test, sperm yerine ''Y'' kromozomu arıyor.

New Scientist dergisinde yer alan haberde, geliştirilen yeni test sayesinde, olayın üzerinden günler geçmiş olmasına ve tecavüz kurbanında hiçbir sperm kalıntısına rastlanmamış olmasına rağmen tecavüzün kanıtlanabileceği belirtildi. Geliştirilen yeni testin, standart tecavüz testlerinde olduğu gibi kadınlarda her zaman bulunamayan mikroskobik sperm izlerini araştırmak yerine saldırgan tarafından kurban üzerinde bırakılan deri hücrelerindeki ''Y'' kromozomu izlerini araştıracağı kaydedildi. Dergiye açıklamada bulunan Raymond Poincare Hastanesi görevlilerinden Philippe de Mazancourt, ''Eğer tecavüz olduğuna dair göstergeler varsa sperm testinin olumsuz çıkması halinde, bu testin uygulanmasını öneririm'' dedi. Fransız bilim adamlarının, tecavüze uğradığını iddia eden 79 kadın üzerinde uyguladıkları test sonucunda, sperm testinin olumsuz sonuç verdiği kadınların yüzde 30'unda ''Y'' kromozomu izine rastladıkları belirtildi.
Yayın tarihi: 01.03.2002
910
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.