Sağlık

Taze sebze-meyve tüketin güzelleşin

Taze sebze-meyve tüketin güzelleşin

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için besin değeri yüksek olan sebze ve meyvelerin taze olarak tüketimi şart.

Meyve suları vücudun serbest radikallerden temizlenmesinde çok önemli rol oynuyor. Serbest radikaller kontrol altında tutulmadığında ise kanser yapma olasılıkları artıyor. Konuyla ilgili Dr. Melissa Eczacıbaşı'nın görüşlerini aldık...

-Meyve suyunun içeriği nedir?

Meyve ve sebzelerin sularının taze oldukları takdirde besin değerleri çok yüksek olan renk, tat, enzimler ve besin küpleri içermektedirler. Bunların birkaçı karatonoidler, allysulfedler, tanin asit, endol ve bitkisel stroidlerdir. Bunlara ilaveten vücut sağlığında önemli rol oynayan vitamin ve mineraller açısından çok zengindirler.

-Kimlerin sebze ve meyve sularına ihtiyaçları var?

Özel bir allerji durumu veya havuca karşı allerji olmadığı takdirde hemen herkes günde bir bardak kadar havuç suyu içmelidir. Havuç suyu betakaroton açısından hastalıklarla mücadelede önemli rol oynayan antioksidanlar açısından oldukça zengin olup, vücudun bağışıklık sistemin güçlendirmesinde önemli rol oynar ve görme gücü ve karanlıkta renkleri fark etme gücünü artırır. Daha fazla enerji elde etmek içinde birkaç meyve suyunun birleşimini kullanabilirsiniz. Çünkü besin değeri yüksek elementlerden, B vitamini ve mineraller içerir. Lif açısından oldukça zengin olan sebze ve meyveleri yemek için yeterince zamanımız yoksa onların taze sularını tüketmeye çalışın.

- Taze veya konsantre meyve suyu. Bunların arasındaki fark ne?

Kutu veya cam şişelerde ambalajlanmış ve soğuk şartlarda korunan meyve suları, içlerindeki bakteri üretimlerini engellemek amacıyla daha önce yoğun ısılarda kaynatılmıştır. Ayrıca içerikleri analize edildiğinde ise bir çok sentetik madde içermektedir. Keza doğru şartlarda üretilen ve saklanan meyve suları her ne kadar taze meyve sularının yerlerini almıyorlarsa da birçok içeceğe göre tercih edilebilir durumdadır.

MEYVE SUYU NASIL SIKILIR

Temiz meyve ve sebzeleri kullanın. Olgunlaşma aşamasındaki ürünler veya dezenfekte etmek amacı ile ilaçlanan ürünler kulllanmadan önce onları iyice yıkamanız şart. Bu amaç için üretilen fırçalar kullanırsanız üzerlerindeki ilaç artıklarını iyice uzaklaştırmış olursunuz.

Elektrikli bir katı meyve sıkacağı satın alın. Ucuzlarından kaçının çünkü uzun süre çalışamayacaklar.

Sebzelerin kabuklarından ve meyvelerin çekirdeklerinden kaçının. İstenmeyen zararlı maddeler içerebilirler.

Başlangıçta az miktarda meyve suları ile başlayan daha sonra günde bir bardak ve fazlasına yükseltin.

Sebze sularını, meyve sularına tercih edin. Meyve sularının aşırı derece içimi kandaki şeker dengesini kısa süreli bozabilir.

(Kelebek)
Yayın tarihi: 27.10.2004
969
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.