Sağlık

'Taxol meme kanserinde etkili değil'

'Taxol meme kanserinde etkili değil'

Meme kanserine yakalanan kadınların tedavisi için kemoterapide yaygın olarak kullanılan Taxol adlı ilacın sanıldığı kadar etkili olmadığı ortaya çıktı.

Amerikan New England Journal of Medicine dergisinde yayımlanan bir araştırmada, 1990'lı yıllarda yapılan bir çalışmanın sonuçları incelendi.

Etki alanı sınırlı
Araştırma, hastalığın yeniden ortaya çıkmasını sınırlandırmaya yönelik verilen ilacın, sadece meme kanseri vakalarının yaklaşık yüzde 20'sinde rastlanan HER2-pozitif tümörlü kadınlarda etkili olabileceğini gösterdi.

HER 2-pozitif tümörlü kadınlarda Taxol tedavisinin meme kanserinin yeniden ortaya çıkmasını engellenme şansının yüzde 40 olduğu görüldü.

Kesmek gerekmiyor
Taxol'ün diğer meme kanseri türlerine yakalanan kadınlarda etkili olmadığını belirten araştırmacılar, ilacı kesmek gerektiğini söylemek için henüz erken olduğunu da vurguladı.

İleride başka araştırmaların da bu araştırma sonuçlarını doğrulaması halinde, basit moleküler bir testin hangi hastaların ilaçtan yararlanabileceğini bulabilmeyi ve diğer hastalarda gereksiz kemoterapinin bağışıklık ve sinir sisteminin çökmesi ve saçların dökülmesi gibi kemoterapinin muhtemel yan etkilerini ortadan kaldırmayı sağlayabileceği kaydedildi.

Araştırmayı yapanlardan Michigan Üniversitesi Onkoloji Kliniği Müdürü Dainel Hayes, "bu verilerle, yarar sağlayabilecek hastalara kemoterapi yapılması üzerinde yoğunlaşabilmeyi umduklarını" söyledi.
Yayın tarihi: 26.11.2007
756
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.