Sağlık

Tacizcinin hasta olarak portresi

Tacizcinin hasta olarak portresi

Türkiye ve Hollanda, iki kez ölüm cezasına çarptırılan 'Alanya sapığı' Hakan Karayavuz'u konuşurken, Tempo Dergisi tacizi kapak yaptı. Tacizin Türkiye'de hayli yaygın olduğuna dikkat çeken dergi, bunun sebeplerini ve taciz çeşitlerini ele alıyor.

Mağdurları ifade ve şikayet etmekten korkup utansa da, taciz Türkiye'de epey yaygın. Kadınlar kaldırımda yürürken, bir yerde otururken, plajda güneşlenirken ve işyerinde çalışırken tacizle yüz yüze. Doktorların tarifine göre taciz, dürtü kontrol bozukluğu, kişilik bozukluğu olan insanlarda gözleniyor.

Psikiyatr Özkan Pektaş önce ''cinsel dürtünün, memeli canlıların, en temel, en evrensel dürtüsü'' olduğunu hatırlatıyor, sonra da tacizci kişiliğini tarif ediyor: ''Taciz bir davranış ve kişilik bozukluğudur. Tacizci kişilikler, dürtü kontrol bozukluğu olan insanlardır. En yaygın olarak da kişilik bozukluğu yaşayanlardır.''

Prof. Dr. Arif Verimli, tacizi sözlü taciz, bakışla taciz, bedensel taciz diye üç ana bölüme ayırıyor. Verimli'ye göre, sözlü taciz Türk toplumunun yaygın bir hastalığı.

Kadınlara cinsel taciz konusundaki son bir araştırma da, Sabancı Üniversitesi Öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Arzu Wasti ile öğretim görevlisi Gözdem Bebekoğlu tarafından yapıldı. 'İşyerinde Cinsiyet Temelli Düşmanca Davranışların Sebepleri ve Sonuçları' adıyla yüpılan çalışma için beş büyük kentte, yüzde 54'ü bekar, yüzde 76'sı 20-34 yaşlarında, yüzde 33'ü profesyonel meslek sahibi, yüzde 32'si büro personeli, yüzde 25'i amir veya müdür konumunda 355 kadınla görüşmüşler. Anketin sonuçlarına göre, işyerlerinde kendi üstlerinden cinsel içerikli teklifler alan kadınlar çok zor durumlarda kalıyor. Cinsel ilişki karşılığında terfi ettirilme teklifleri de alan kadınlar, cinsel aşağılama ile karşı karşıya kalıyorlar. Bu durum, iş performanslarını da olumsuz yönde etkiliyor.

Tacizin dört hali

GÖZLE: Tacizin bu türü günlük dilde gözleriyle yemek olarak ifade edilir. Hedef yalnız kadınlardır. Genellikle kafe, pastane, bar gibi yerlerde, yaz aylarında plajlarda gerçekleştirilir. Kolaylıkla inkar edilebilir.

SÖZLE: En yaygın şekli laf atma diye tarif edilir. Tacizcinin yolda yanından geçen ya da önünde yürüyşen kadına 'Hepsi senin mi' türünden sözleriyle başlayıp daha ileri giden 'teklifleri' ile sürer. İşyerinde en çok başvurulan türdür.

ELLE: Bu, tacizin fiziki türüdür. Kadınlar yolda yürürken ya da kamuya açık yerlerde bu tür saldırılara maruz kalabilir. Kamu ulaşım araçlarında yaygın olan ve ''fortçuluk'' tabir edilen taciz de bu sınıfa sokulabilir. İşyerlerinde ve tanıdık ortamlarda dokunma, sarılma ile başlayıp sıkıştırmaya kadar varır.

TELEFONLA: Enformasyon devrimi ile tacizin evliliğinin çocuğudur. Cep telefonu ile telefonu bilinen kadına mesaj yollanır. Sözlü tacizde kullanılan laflar ve cümleler bu kez dijital ortamda tekrarlanır.
Yayın tarihi: 06.06.2002
1104
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.