Sağlık

Sünnetli erkek kadın için daha sağlıklı

Sünnetli erkek kadın için daha sağlıklı

Sünnetli erkeklerle cinsel ilişkiye giren kadınların rahim ağzı kanseri olma riski daha azalıyor.

İspanya'daki Llobregat Hastanesi'nden Dr. Xavier Castellsague başkanlığındaki bir ekibin incelemelerine göre, sünnetli bir kişiyle cinsel ilişkiye giren kadınlarda rahim kanseri riskinin gelişme riski yüzde 58'den az.

Stockholm'deki Karolinska Ensititüsü'nden Hans-Olov Adami ve Harvard Hal sağlığı Okulu'ndan Dimitrios Trichopoulos da, sünnetli kişilerle beraber olan kadınlarda rahim kanseri riskinin azaldığı düşüncesinin uzun zamandır var olduğunu, son çalışmanın da bu konuda biyolojik açıdan makul açıklamalar getirdiğini söylediler.

ERKEKLERİN %25'İ SÜNNETLİ

Bilim adamları, "Dünyada erkeklerin yüzde 25'i sünnetli olduğu farzedilirse, genelde sünnetin benimsenmesinin, rahim kanserleri riskini de yüzde 43'den yüzde 23'e azaltacağı" görüşündeler.

Rahim kanseri riskinin azıltılmasında, temizlik ve prezervatif kullanımının da etkili olduğunu belirten uzmanlar, ayrıca HPV aşısının da denenmekte olduğunu hatırlatıyorlar.

HPV nedir?
HPV, rahim ağzında ve mukozalarda (örnek:ağız içi ve vajina içi dokusu mukozadır) infeksiyon yapan ve kondilom adı verilen siğil şeklinde kitlelerin oluşumuna neden olan bir virüstür. Cinsel temasla bulaşır. Vücuda girdiğinde hücreler içine yerleşir, kişinin vücudunun zayıf düştüğü zamanlarda (stres, uykusuzluk, beslenme bozukluğu gibi) infeksiyonundan yıllar sonra bile alevlenerek rahim ağzı kanserinin gelişmesinde büyük rol oynar. Bu yüzden HPV enfeksiyonunun erken teşhisi çok önemlidir.

HPV nasıl bulaşır?
Cinsel yolla bulaşır. Özellikle, çok sayıda cinsel
partneri olan kişilerin ve bu kişilerin eşlerinde yaygındır. Oldukça bulaşıcı bir virüstür. Erkekten kadına, daha çabuk bulaşmaktadır. Virüs, oral ve anal ilişkiyi de içeren tüm şekilleriyle yayıldığından cinsel yönden aktif herkese bulaşabilir.

HPV'nin yaklaşık 80'e yakın farklı tipi vardır. Bunlardan bazılarını biz yüksek risk grubu diye ayırıyoruz ki, alındığında kadında rahim ağzı kanseri oluşumunda rol oynadığı görülmüştür. 16-18-31-33 numaralı tiplerin alt genital sistem dediğimiz vajina, vajinal dudaklar ve rahim ağzı kanserlerinde rol oynadığı belirtilmiştir.

Yapılan araştırmalarda HPV'nin yüksek risk tipleri serviks kanserleri vakalarının %95'inde tespit edilmiştir ama virüs tek başına bir kanser etkeni kabul edilmemektedir, yanında sigara, yaş, gebelik önleyici hapların kullanımı ve bu gibi yan faktörler de gerekmektedir.

HPV virüsü alındığında enfekte olan bölge tamamen normal kalabilir ve vücut enfeksiyonu kontrol edebilir veya bu bölgede kondilom dediğimiz genital siğiller oluşur. HPV hücre içine yerleştiğinde bazı tipleri hücrenin genetik yapısını etkileyerek, hücrelere olan etkileriyle hücrenin kendi kendine hızla ve kontrolsüzce çoğalmasına neden olur.Hücrelerin kontrolsüzce
çoğalması ise kanser oluşma riskini beraberinde getirir.

Her virüs yara veya kanser yapmamaktadır. Yukarıda belirttiğimiz gibi kişinin direnç sistemi de çok önemlidir.

HPV bulaştıktan sonra belirli bir kuluçka devresinden sonra rahim ağzı ve anüs etrafında sayıları ve büyüklükleri değişken siğillerin oluşması ile belirti verir. Özellikle kadınlarda bazı durumlarda vajina-anüs arası bölgeyi, anüsü veya vajinayı tümüyle dolduran karnıbahar görünümlü dev kitlelere de rastlamak mümkündür. Oral seks (ağız yoluyla) uygulamalarında ağız mukozasında da siğiller ortaya çıkabilir.

Türkiye'de de son 10 yıldır daha yaygın bir hale gelmektedir.

HPV'nin tespitinde kullanılan yöntemler önemli bir rol oynamaktadır.

1- Smear testi

2-Kolposkopik muayene (kolposkop optik bir cihaz olup bununla rahim ağzındaki dokulara bakılıyor- kabaca bir çeşit mikroskop gibi değerlendirebiliriz)

3-Hybrid capture HPV DNA testi (pap-smear testi gibi ucu pamuklu bir çubuk ile rahim ağzından sürüntü alınır ve laboratuvarda yeni bir DNA testi ile servikal hücrelerde ve dokularda HPV DNA'sını yakalanmaktadır, bu HPV testi görülebilir hücre değişiklikleri olmadan bile HPV'nin varlığını gösterebilir ve mevcut HPV tipini düşük risk veya yüksek risk olarak tanımlayabilir.)

Korunmada prezervatif ve tek eşlilik önemlidir, genital bölgelerinde siğil gibi lezyonların bulunduğu kişilerle ilişkiye girmekten kaçınılmalıdır.

Herhangi bir şikayetiniz olsun olmasın rutin olarak genel kadın sağlığınız içinde gerekli olan 6 ayda bir doktor kontrolüne gitmek en idealidir.

Tedavide vücuttaki virüs yok edilemez. Sadece oluşturduğu yaralar tedavi edilebilir.

Son gelişmeler; Konuyla ilgili aşı çalışmaları vardır. Birkaç yıl içinde tamamlanması beklenmektedir, cinsel yaşam başlamadan önce kadınlara kanser yapan tiplerinin aşılarının yapılması gibi planlamalar vardır.

HPV bulunan herkes hasta veya kanser olacak diye bir kural yoktur ama bu kişiler doktor kontrolü altında olmalı, 3-6 ayda bir kontrol edilmelidir.Not: HPV hakkındaki açıklayıcı bilgileri için Dr. Cenk Kiper' e teşekkürler.
Yayın tarihi: 11.04.2002
942
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.