Sağlık

Su anne adayları için önemli

Su anne adayları için önemli

Bol su içmek hepimiz için önemli. Erişkin bir insan vücudunun yüzde 55-75'ini su oluşturuyor ve vücudumuzun her bölümünde bulunuyor.

Dr. Alper Mumcu

Bu suyun yaklaşık üçte ikisi hücrelerde, geri kalanıysa hücre aralarında ve kanda. Kaslar, yağdan daha fazla su içeriyor.

Ne kadar zayıfsanız, vücudunuzdaki su oranı da o kadar fazla oluyor. Kanın yüzde 80'den fazlası, kas dokusunun yüzde 73'ü, yağın yüzde 25'i ve hatta kemiklerin yüzde 22'si sudan oluşuyor. Ama anne adayları için suyun ayrı bir önemi olduğunu hatırlatmak isteriz.

Suyun görevleri nedir?

Su, vücutta gerçekleşen tüm kimyasal reaksiyonlar için gerekli ortamı sağlar. Bu kimyasal reaksiyonlar sonucu ortaya çıkan ürünler, atık maddeler ve besin maddeleri de suda çözünerek taşınır.

Hamilelikte neden önemi artıyor?

Hamilelik yakınmalarının en önemlileri kabızlık, idrar yolu enfeksiyonları ve hemoroidler. Yeterli sıvı alımı, dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlığı ve dolayısıyla hemoroid oluşumunu engelliyor. Su tutulumu ve şişlikler de çoğu zaman rahatsızlık verici olabiliyor. Sanılanın aksine fazla su içilmesi su tutulumuna neden olmuyor.

Yeterli su içiminin başka yararları?

Yeterli bir hidrasyon, yani sıvı alımı, anne adayının kendini enerjik hissetmesine yardımcı olmasının yanı sıra cilt kuruluğu gibi problemlerin de görülmesini engelliyor. Ayrıca yeterli sıvı alındığında hem annenin hem de bebeğin kanındaki elektrolit dengesi kolaylıkla sağlanabiliyor.

Hamilelikte kaybedilen su miktarı artar mı?

Hamileliğin son dönemleri yaklaştıkça, kan hacmi yaklaşık 1.5 katına çıkıyor. Hamilelik döneminde, solunum yoluyla akciğerlerden kaybedilen su miktarı da hamilelik öncesine göre daha fazla oluyor. Bebeğin içinde bulunduğu amniyon sıvısı her 3 saatte bir kendini yeniliyor. Yetersiz su alımına bağlı dehidrasyon durumunda amniyon sıvısının miktarı da azalabiliyor.

Yetersiz su alımı doğumu etkiler mi?

Hamilelikte dehidrasyonun bir başka olumsuz etkisi de erken doğum ağrıları. Dehidrasyon durumunda salgılanan bazı hormonlar, doğum kasılmalarını başlatan hormonu taklit ederek erken doğum kasılmalarına neden olabiliyor. Hatta çoğu zaman hafif kasılmalar sadece sıvı verilmesi ile kayboluyor. Su, vücudun taşıma sistemini oluştuyor. Besin maddelerini ve oksijeni, kan yolu ile bebeğe taşıyor. Aynı zamanda hamilelikte sık görülen ve erken doğum ile düşüklere neden olabilen idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesinde de aktif rol oynuyor.

Hamileler ne kadar su içmeli?

Sağlıklı bir hamilelik geçirmek için günde en az 8-10 bardak su içilmesi gerekiyor. Meyve suları da günlük sıvı alımında tercih edilebilir bir kaynak. Ancak meyve sularının fazla miktarda kalori içerdiğini unutmamak gerekir. Su ise hiç kalori içermeyen nadir maddelerden. Kahve, çay, kola gibi kafein içeren maddelerin idrar söktürücü etki göstermeleri nedeniyle günlük sıvı alımında herhangi bir değer taşımıyor. Bu maddeler alınan miktardan daha fazla idrar çıkartılmasına ve sonuçta da su kaybına neden oluyor.

Yeterli su içtim diyebilmek için hamileler ne yapmalı?

- Su içmek için susamayı beklerseniz, su alımınızın yeterli olmadığından emin olabilirsiniz.

- Sabah kalktıktan sonra öğlen yemeğine kadar en az 2 bardak su için, aynı şekilde öğlen ve akşam üzeri arasında da iki bardak için.

- Yatmadan önce mutlaka bir bardak su için.

- Suyun tadından hoşlanmıyorsanız içine bir iki damla limon ya da portakal suyu ekleyerek tatlandırmayı deneyin.

Hazırlayan:Mesude ERŞAN/KELEBEK

Yayın tarihi: 24.06.2004
815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.