Sağlık

Stresten korunmanın yolları

Stresten korunmanın yolları

Ruh ve beden sağlığını olumsuz etkileyerek pek çok hastalığa yol açan stresten korunmak ve başa çıkmak için "Polyannacılık" öneriliyor. Diğer öneriler ise şöyle...

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nün "Stresle Başa Çıkma Yolları" adlı broşüründe stres her yönüyle ele alındı.

Broşürde yer alan bilgilere göre, stres kişinin bedensel ve ruhsal sınırlarının tehdit edilmesi ve zorlanması ile ortaya çıkıyor. Stres yaşamın doğal bir parçası olarak kabul ediliyor. Ancak aşırı stres insan sağlığına zarar veriyor, uzun dönemde beden, ruh ve sosyal sağlığı olumsuz etkiliyor. Stresin olumsuz etkilerinden bazıları, "koroner kalp hastalığı, yüksek tansiyon, sindirim sistemi hastalıkları, genel sağlığın bozulması, cinsel sorunlar, uyku bozuklukları, kronik kaygı, ciddi depresyon dönemleri, aile içi huzursuzluk, boşanma ve ayrılıklar, duygusal ilişkilerden uzaklaşma, arkadaş çevresinden ve toplumsal ilişkilerden kopma, işte ve okulda uyumsuzluk, verimlilik düşüşü, değersizlik, yetersizlik, güvensizlik ve terkedilmişlik duyguları" şeklinde sıralanıyor.

Bunlardan bazılarını yaşayanlara, "Çözüm kendimizde, stresle bedensel, psikolojik, sosyal olarak baş edebiliriz" diyen Bakanlığın stresle başa çıkma önerileri şöyle:

Doğru ve derin nefes almayı öğrenin: Doğru nefes; ağır derin ve sessiz olmalıdır. Nefesinizi verirken gerginliğinizin kaybolup, vücudunuzun gevşediğini ve rahatladığını hissedin.

Günde 10-15 dakikalık fiziksel egzersizleri alışkanlık haline getirin.

Bugünkü olumsuzlukları da geleceğe taşımayın.

Her olayın mutlaka olumlu bir tarafı vardır.
Yayın tarihi: 24.04.2002
950
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.