Sağlık

Stresli erkek cinsel yaşamda mutsuz

Stresli erkek cinsel yaşamda mutsuz

Çoğu zaman iş yerinde yaşanan aşırı stres erkeklerde ereksiyon sorunlarına yol açabiliyor.

Aşırı titiz, kuruntulu, her şeyin kontrolü altında olmasını isteyen erkek tiplerinde ereksiyon sorununun daha çok görüldüğü belirtiliyor.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Talat Yurdakul, strese bağlı ereksiyon sorununun, erkek tipleri ile de yakından ilgili olduğunu vurguladı. Özellikle aşırı titiz, kuruntulu veya her şeyin kontrolünde olmasını isteyen hırslı erkek tiplerinde daha fazla ereksiyon problemi görüldüğünü anlatan Yurdakul, 'Evde de stresin devam etmesi, bu bozukluğu kalıcı hale getirebilir. İktidarsızlık riski 50 yaşını geçenlerde daha yüksek oranda görülüyor. Buna bir de stresli yaşam eklenirse cinsel yaşam ve işyeri başarısı birbirine bağlı olarak bozuluyor' dedi.

İletişim kurulmalı

Borsa gibi strese açık meslekler ile ekonomik belirsizliğin hakim olduğu iş kollarında çalışan erkeklerin de her yaşta bu riski taşıdıkları belirtiliyor. Bu tür nedenlerle yaşanan olumsuz bir tek deneyim bile erkekleri sürekli baskı altına alarak iktidarsızlık sorununu kalıcı hale dönüştürebiliyor.

Yaşanan stresle bir kez başarısız olan erkek, özgüven sorunu yaşayarak kalıcı performans sıkıntısı çekmeye başlıyor.

Stres yüklü mesleklerde görevli erkeklerin eşleri ile tatile çıkarak stresin kaynağından uzaklaşmasının sorunla mücadelede etkili olacağını ifade eden Yurdakul, 'Bu konuda eşiyle birlikte uzman bir doktora giderek yardım isteyen erkek sayısı da çok az. Erkeklerin böyle dönemlerde kesinlikle kendilerini çok iyi anlayacak, duygusal ve cinsel uyarıcı desteği verecek birisine ihtiyacı vardır' şeklinde konuştu.
Yayın tarihi: 12.01.2007
639
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.