Sağlık

Stresinizi çocuklara yansıtmayın

Stresinizi çocuklara yansıtmayın

Ailede, stres kaynaklarına karşı anne ve babanın birlikte mücadele etmesi gerekiyor.

Özellikle okul çağındaki çocukların psikolojik gelişimlerinin sağlıklı şekilde gerçekleşebilmesi için anne ve babalara büyük görevler düşüyor.

Anne ve babanın çalıştığı ailelerdeki olumsuzlukların çocukların psikolojilerini olumsuz etkilediğine dikkati çeken Nevşehir Milli Eğitim Müdürlüğü Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Yusuf Çağlayan: "Çocukların hayata hazırlanmasında ve yetişmesinde birinci basamak olarak değerlendirilen aile ortamında ortaya çıkan stres etkenleri, çocukların psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Anne ve babaların iş ortamlarındaki streslerini evlerine yansıtmaları, çocuklarda ciddi psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Ailelerin yaşadıkları ayrılma, boşanma, ekonomik sıkıntılar, doğal afetler, taşınma, hastalıklar, bir yakının ölümü, ikinci evlilik, ikinci kardeş gibi stres durumlarından çocukları korumak, anne ve babaların birinci ödevleridir. İş ortamında yaşanan stresin eve yansıtılmaması da bu ödevlerin başında gelmektedir." diye konuştu.

Okul çağındaki çocukların çevrelerinde ve özellikle aile ortamlarında meydana gelen olumsuzluklara karşı daha duyarlı olduklarını belirten Çağlayan, aile dışındaki stres etkenlerinin aile ortamına yansıtılmaması gerektiğini söyledi.

Aile dışındaki stres etkenleriyle anne ve babanın birlikte mücadele etmesi gerektiğini savunan Çağlayan, şöyle devam etti: "Stresin eve yansıtılması durumunda çocuklarda okul başarısında düşüş, arkadaş ilişkilerinde sorun, sosyal aktivitelere karşı ilgisizlik, cesaret azalması, çabuk sinirlenme, içe kapanma, sessizlik ve sakinlik gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkmaktadır. Eğitimin ilk merkezi olan ailede, stres kaynaklarına karşı anne ve baba birlikte mücadele etmeli ve bu mücadele çocuğa hissettirilmemelidir."
Yayın tarihi: 06.01.2004
710
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.