Sağlık

Stresin sonu erken yaşlılık

Stresin sonu erken yaşlılık

Bilim adamları stresin erken yaşlanmaya nasıl sebep olduğunu çözdü.

ABD Kaliforniya Üniversitesi uzmanları, kronik psikolojik stresin telomerlerin kısalmasından sorumlu olduğunu saptadı. Akyuvarlardaki kromozom uçlarında bulunan telomerler, kromozomun sabit olmasından sorumlu. Hücreler bölünüp çoğaldıkça telomerler kısalıyor. Buna bağlı olarak telomer kısalamayacak kadar küçüldüğünde hücrelerin çoğalması da duruyor. Psikolojik stresle telomerlerin erken kısalması, hücrelerin çoğalmayı erken bırakmasına, dolayısıyla erken yaşlanmaya sebep oluyor.

Hasta çocuklarla ilgilenen 39 ve sağlıklı çocukları olan 19 anne üzerinde yapılan incelemede, hasta çocuklarla ilgilenen grupta çocuğun bakım süresi uzadıkça, telomerlerde de kısalma gözlemlendi. Telomer uzunluğu en kısa olan 14 kadında, stres ölçeğinin de en yüksek olduğu anlaşıldı.

Yetişkinlerde yılda 31 ile 63 ünite telomer kısalması yaşanıyor. Uzmanlar yüksek stres grubundaki kişilerdeki telomer kısalmasının, 9-17 yıl arasında yaşlanmaya denk geldiğini açıkladı.
Yayın tarihi: 02.12.2004
819
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.