Sağlık

Stresin ilacı: Ayran

Stresin ilacı: Ayran

Ayranın içerisinde bulunan triptofan ve kalsiyum nedeniyle antistres etkisi bulunuyor.

Sıcak yaz günlerin vazgeçilmez içeceği olan ayran yalnız geleneksel bir içecek değil, insan sağlığına birçok faydası olan, vücut direncini artıran en önemli gıdalardan biri. Sıcak ve nemli hava insan sağlığını olumsuz etkilerken, sıcaklığın artması sonucu, vücutta damarların genişlediğini ve terlemeyle tuz kaybedildiği için tansiyonun düşebildiğini hatırlatan uzmanlar, kalbin, tansiyonun düşmesini engellemek için normalde pompaladığı kan miktarını artırmak zorunda kaldığını belirtiyor. Sıcak havalarda, kalp ve dolaşım sorunlarından uzakta, rahat bir yaz geçirmek için herkesin alabileceği önlemler olduğunun altını çizen uzmanlar, vücudun ter yoluyla kaybettiği su ve minerallerin, ancak ayran içilerek yerine konulabileceğini belirtiyor.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mustafa Tayar,Prof. Dr. Mustafa Tayar, "ayran, vücudun sıvı ve kan basıncı dengesini sağlamak için gerekli olan potasyumu da sağlar" dedi.

Yoğun iş temposuna dalıp, gün içinde yeterli sıvı almayan kişilerin çok kötü sürprizlerle karşılaşabileceğini kaydeden Tayar, "Her gün yeterli sıvı alınmalı, alınan sıvı, elektrolit adı verilen sodyum ve klorür iyonlarından zengin olmalıdır. Bu sebeple yaz aylarında bolca ayran tüketilmelidir" dedi.

ANTİSTRES BESİNLER LİSTESİNİN İLK SIRALARINDA

Tayar, kalsiyum ve fosfor kaynağı da olan ayranın özellikle kemik ve dişlerin oluşumunu desteklediğini ifade etti. Vitamin ve proteinden zengin olan ayranın, bağırsak florasını düzenlediğini ve sindirim sistemindeki olumsuzlukların giderilmesine yardımcı olduğunu dile getiren Tayar, şöyle konuştu: "Ayran vücutta hiçbir zararlı etki yaratmaz. İshal, peklik, kalın bağırsak, mide, bağırsak iltihabı gibi rahatsızlıklarda tedavi edici etki yapar. Kahve, çay gibi bazı içeceklerin uyarıcı oldukları bilinir. Ayran gibi bazı içeceklerin yüksek sakinleştirici gücü olduğu ise fazla bilinmemektedir. Oysa kalsiyum açısından zengin besinler gevşetici etkiye sahiptir. Bolca triptofan ve kalsiyum içeren ayran ise, antistres besinler listesinin ilk sıralarında yer alır. Ayran vücudun sıvı akışını dengelemek ve normal kan basıncını sağlamak için gerekli olan potasyumu da sağlar."

Tayar, ayranın vücutta diğer içeceklere bağlı ödem oluşumunu da engellediğini, ayrıca yoğurt bakterilerinin kolesterol miktarını azaltıcı etkisinin bulunduğunu sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 22.06.2004
934
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.