Sağlık

Stresi yenin

Stresi yenin

Stres çağımızın en büyük sorunlarından. Eğer isterseniz bu sorunun üstesinden tek başınıza gelebilirsiniz!

Rekabete dayalı stresten uzaklaşın; çünkü stres sırasında vücutta adrenalin gibi hormonlar salgılanıyor ve bu da damarlarda aşırı bir kasılmaya yol açarak kan basıncını yükseltiyor. İşte, bu noktada stresi nasıl yeneceğinizi, en azından derecesini nasıl düşürebileceğinizi öğrenmeniz gerekiyor.

Aklınızda bulunsun; stresi önlemek, üstesinden gelmekten çok daha kolay. Bunun için kendinize zaman ayırmayı öğrenin. Kitap okuyun, müzik dinleyin ya da spor yapın. Önemli olan, huzurlu geçireceğiniz zamanı artırmak. Özellikle stres içindeysen nefes alış verişlerinize dikkat edin. Çünkü, doğru nefes alma yöntemi sayesinde daha kısa sürede sakinleşebilirsiniz. İçinizden 10O'e kadar sayarak derin bir nefes alın ve 7 saniye kadar nefesinizi tutun. Ardından göğüs kafesinizde hiç hava kalmayacak şekilde nefesinizi verin. Bu egzersizi 5 kez tekrarlamanız yeterli olacak.

Renklerin psikolojisi üzerindeki etkilerini düşünerek, çalışma ortamınızı ve evinizi düzenleyebilirsiniz. Çalışma masanıza sevdiğiniz bir kişinin ya da ailenizin fotoğrafını koyabilir ya da mum, saat gibi hoşlandığınız bir objeye yer verebilirsiniz.

Formsante
Yayın tarihi: 27.12.2003
683
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.