Sağlık

Stres saç döküyor!

Stres saç döküyor!

Uykunuza dikkat etmiyor, dengesiz besleniyorsanız üstelik stresli bir yaşamınız da varsa saçlarınız isyan edebilir

Ağır diyetler, aşırı uykusuzluk, stres ve geçirilen bazı ateşli hastalıkların dönemsel saç dökülmelerine neden olabileceği belirtildi.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülal Erbağcı, günde yüz telden fazla saç kaybının "dökülme" olarak tanımlandığını ve saç dökülmesinin sık rastlanan bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

Ağır diyet yapmayın

Erbağcı, ağır bir diyet sonrasında yeterli derecede vitamin ve protein alınamamasının vücudun diğer bölümlerinden daha fazla oranda saçları etkilediğini, ani yaşanan üzüntü ve stresin de dönemsel saç dökülmesinin etkenleri arasında bulunduğunu söyledi. Erbağcı, şöyle konuştu: "Ağır diyetler, cerrahi girişimler, aşırı uykusuzluk, stres ve geçirilen bazı ateşli hastalıklar dönemsel saç dökülmelerine neden olabilir. Ağır bir diyetten birkaç ay sonra, kıl foliküllerinin yeterince beslenememesi nedeniyle dökülme başlayabilir.

Uykusuz kalmayın

Aşırı stres ve uykusuzluğun da saç kalitesini etkilemenin yanı sıra saç dökülmesine neden olabileceği tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra tifo gibi geçirilmiş bazı ağır ateşli hastalıklar, yüksek dozda A vitamini alınması ve bazı ilaçlar da saç dökülmesini tetikleyebilir.

Karaciğer ve böbrek yetmezliği, kronik hastalıklar ve uzun süre narkoz etkisinde kalmak da dönemsel saç dökülmesine yol açan etkenler arasındadır."
Yayın tarihi: 10.11.2006
841
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.