Sağlık

Spordan önce doktora

Spordan önce doktora

Yaz öncesi fazla kilolarından kurtulmak isteyenler kontrolsüz spor yapmasın.

Özellikle yetişkinlerin, bir anda karar verip spora başlamasının ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceğini belirten Dr. Mustafa Kemal Batur, 'Sağlıklı olayım' düşüncesiyle başlanan sporun kişinin ölüm nedeni olabileceğini söyledi.

Hemen spor salonuna koşmayın
Vücuttaki aşırı kiloları atmanın en iyi yolunun spordan geçtiğini belirten Dr. Batur, şöyle devam etti: "İnsanlarımız dengesiz beslenip fazla kilo alınca bunları birden vücudundan atmak istiyor. Kendi başına spor yapmaya karar veriyor. Hemen bir spor salonuna üye olup spor yapmaya başlıyor. Böyle davranan birçok yetişkin, sağlıklı olayım derken, ciddi kalp problemleri yaşıyor. Spora başlayacak kişilerin önce doktor kontrolünden geçmesi, özellikle kalbini kontrol ettirmesi gerekir. Spor yapıp zayıflamak isteyen, fazla kilolarını atmak isteyen kişi, belki de obezite riski ile karşı karşıyayken, bir hekime görünmeden spor yaparsa sağlık sorunları yaşabilir."

Kalp krizi riski
'Sağlıklı olayım' derken yaşamınızı yitirmeyin. Spor yapmaya karar veren kişinin ciddi kalp rahatsızlığı olabilir, kendisi de bunu fark etmeyebilir. Yaptığı sporla sarf ettiği aşırı efor sonrası kalp krizi veya ritim bozukluğu ile karşı karşıya kalabiliyor.

Dr. Batur, kilo verip kalbini korumak isteyenlere bir kardiyologa görünmelerini, spor yapmak için onayını aldıktan sonra buna başlamasını önerirken, "Doktor onayı verildiği takdirde, en az haftada 3 gün, dakikada 110 adım atarak yapacakları 1 saatlik yürüyüş sonrası sağlıklı ve istedikleri kiloya geleceklerini düşünüyorum" diye konuştu.
Yayın tarihi: 26.03.2007
793
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.