Sağlık

Spor gripten koruyor

Spor gripten koruyor

Düzenli egzersiz ve sporun, soğuk algınlığı riskini azalttığını biliyor muydunuz?

Hevesle başlayıp, bir süre sonra yarım bıraktığımız egzersizleri alışkanlık haline getirebilirsek, gripten kalp hastalıklarına kadar birçok hastalıktan korunabiliriz. Hayatımızın bir parçası haline gelmesi gereken egzersiz, özellikle kış aylarında unutuluyor.

İstek ve hevesle başlanan egzersiz programları bir süre sonra yarım bırakılıyor. Yapılan çeşitli çalışmalar da egzersiz programına başlayanların yüzde 50'sinin ilk üç ayda egzersizi bıraktığını gösteriyor. Bu nedenle egzersiz için çaba göstermek ve alışkanlık haline gelmesini sağlamak gerekiyor.

Tempolu yürüyüş

Amerikalı araştırmacılar günlük düzenli egzersizin, soğuk algınlığı riskini azalttığını belirtiyor. Bağışıklık sistemi ve üst solunum yolları enfeksiyonu arasındaki ilişkileri inceleyen araştırmacılar, günlük egzersizin bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalık riskini azalttığını saptamış.

Büyüme hormonu

Araştırmayı yürüten Prof. David Nieman, her gün 40-45 dakika tempolu yürüyen bir kişinin, hiç yürüyüş yapmayan kişilere oranla yüzde 50 daha az hastalandığını belirtmiş. Kemik erimesi, şeker, kalp hastalığı hatta depresyon bile düzenli egzersiz ile önlenebiliyor, tansiyon ve kan yağları da bu kişilerde düşüyor. Egzersiz aynı zamanda büyüme hormonu salgısını da artırarak yağların erimesini ve kasların artmasını sağlıyor.
Yayın tarihi: 08.12.2006
1751
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.