Sağlık

Sonbaharda zehirlenmeyin!

Sonbaharda zehirlenmeyin!

Yrd. Doç. Dr. Ahmet Turla, mantar zehirlenmelerinin, özellikle ilk 6 saatte müdahale edilmediği takdirde karaciğer yetmezliğine bağlı beyin hasarına yol açtığını belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Turla, yaptığı açıklamada, sonbahar mevsiminin gelmesi ve yağışların artmasıyla doğadaki mantar sayısının arttığını, bu nedenle mantar zehirlenme vakalarında artış görülebileceğini söyledi.

Türkiye'de yaklaşık 70 çeşit zehirli mantar bulunduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Turla, zehirli mantarların dış görünüşleriyle kokusuyla tadıyla tanınmalarının her zaman mümkün olmadığını vurguladı.

Halk arasında yaygın olan, şüphe duyulan mantarların çeşitli pişirme yöntemleriyle zehrinin gideceği inancının yanlış olduğuna işaret eden Yrd. Doç. Dr. Turla, şunları kaydetti:

"Özellikle kabuğu kolay soyulan mantarların zehirsiz olduğu inanışı son derece yanlış. Örneğin en sık görülen ve öldürücü özelliği oldukça yüksek olan 'Amanita phalloides' türü mantarlar, kabuğu kolay soyulan mantarlardır. Ayrıca bazı bölgelerdeki mantarın pirinçle haşlanması ve gümüş kaşıkla pişirildiğinde zehrinin giderileceği gibi inanışlarda doğru değildir."

Zehirlenme belirtileri

Mantar zehirlenmelerinde ilk belirtilerin bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, aşırı salya, burun ve göz yaşı akması ve terleme olabileceğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Turla, hatta bulantı ve kusmanın ardından genel bir düzelme sonrası ağır koma vakalarının da görülebildiğini söyledi.

Bu yüzden özellikle kültür olmayan mantarlar yendikten sonra bu ve benzeri belirtiler görüldüğünde mutlaka en yakın tam teşekküllü sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini hatırlatan Yrd. Doç. Dr. Turla, mantar zehirlenmelerinde erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunu vurguladı. Yrd. Doç. Dr. Turla, "Mantar zehirlenmeleri özellikle ilk 6 saatte müdahale edilmediği takdirde karaciğer yetmezliğine bağlı beyin hasarına yol açmaktadır" dedi.

OMÜ'deki araştırma

OMÜ Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalınca yapılan bir çalışmaya göre Üniversite Hastanesine 2004 yılında 57 mantar zehirlenmesi olgusunun başvurduğunu ve bunların 45'nin kendi topladıkları mantardan zehirlendiğini açıklayan Yrd. Doç. Dr. Turla, bu vakalardan 32'sinin, mantar yenilmesinden çok kısa bir süre sonra başlayan bulantı ve kusma şikayeti ile hastaneye başvurduklarını bildirdi.

Olgularda erken başvuru sonucu görülen tedavi ile ölüm görülmediğini belirten Yrd. Doç. Turla, yağışların ve mantarların arttığı dönemlerde zehirlenme olgularının da arttığını anımsatarak, vatandaşların özellikle mantar alırken kültür mantarını tercih etmelerini, kaynağını bilmedikleri mantarı ise yememelerini önerdi.
Yayın tarihi: 17.09.2006
953
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.