Sağlık

Soğuk havalarda cildinize dikkat

Soğuk havalarda cildinize dikkat

Soğuk hava, ciltteki hücreleri tahrip ederek birçok deri hastalığına davetiye çıkarıyor.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ekrem Aktaş, yurt genelinde etkisini sürdüren aşırı soğukların insan cildinde birçok olumsuzluklara neden olduğunu kaydetti.

Soğuk havaların ciltteki hücreleri tahrip ettiğini, bu nedenle deride bazı sağlık sorunlarının artış gösterdiğini ifade eden Aktaş, şunları söyledi:

"Soğuk hava ciltteki hücreleri tahrip ediyor. Bu tahribatla birlikte cildin yumuşaklığı ve esnekliği bozuluyor. Kuruma, çatlama, kanama, döküntü, kepeklenme ve kaşıntı gibi sorunlar ortaya çıkıyor.

Daha çok el ve yüzler gibi soğuğa daha kolay maruz kalan bölgelerde görülen bu sorunlar, işgücü kayıplarına neden oluyor. Derideki
çatlakların derinleşmesi şiddetli ağrıları da beraberinde getiriyor.

Derisi daha hassas olduğu için dudakta görülen sorunlar daha büyük oluyor. İltihaplanmalarla birlikte yutma güçlüğü gibi sorunlar da görülebiliyor."

Deri hastalıklarını tetikliyor

Soğuk havanın ciltte yol açtığı tahribatların çeşitli cilt hastalıkları bulunan insanlarda daha büyük sorunlara yol açtığını vurgulayan Aktaş, soğuk havanın egzama veya sedef gibi deri hastalıklarını alevlendirdiğini belirtti.

Soğuğun damar hastalığı bulunanlarda da ciddi sağlık sorunlarına yol açtığını söyleyen Aktaş, şöyle devam etti: "Damar rahatsızlıkları veya bağ dokusu hastalıkları bulunanlar ya da siclerodermal hastalığı olanlar, soğuk havadan daha çok etkilenebiliyor.

"Bu kişilerde soğukla birlikte özellikle parmak uçlarında büzülme ve damarlarda sıkışma meydana gelir. Sıkışma ile parmak uçlarında ülserler oluşabilir ve şiddetli ağrılar yaşanır. Bu kişilerin soğuk havaya karşı diğer insanlardan daha fazla korunmaları gerekir."

Soğuk havanın ciltte neden olduğu sorunlara karşı nemlendirici krem ve ilaçların faydalı olduğunu bildiren Aktaş, soğuğa çıkmadan önce nemlendirici krem veya ilaç sürülmesi gerektiğini, ağır durumlarda ise doktor kontrolünde kortizon kullanılabileceğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 14.02.2006
756
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.