Sağlık

Smear testi ne kadar güvenilir?

Smear testi ne kadar güvenilir?

Smear testleri ile rahim kanserine bağlı ölümler azalıyor. Ancak güvenilirliği üzerine tartışmalar sürüyor.

Rahim kanserine karşı etkili bir kontrol yöntemi olan pap smear testlerinin başarısı üzerinde doktorlar ve teknisyenler hemfikir. Öte yandan test yaptırdıkları halde hayatını kaybeden pek çok kadın olması, yeni bir tartışmayı gündeme getiriyor: Pap smear testleri doğru şekilde değerlendiriliyor mu?


Amerikan Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından yapılan ve Journal of American Medical Association dergisinde yayınlanan bir çalışma, pap smear testlerinin sanıldığı kadar güvenilir olmayabileceğini gösterdi. Araştırmacılar, en tecrübeli patologların dahi mikroskop altında gördüklerini yorumlarken güçlük çekebildiğini ifade ediyor.

Virginia Üniversitesi'nden Dr. Mark Stoler ve Ulusal Kanser Enstitüsü'nden Dr. Mark Schiffman başkanlığında yapılan çalışmada, 11 patolog 7,720 rahim dokusu örneğini analiz etti. 4,948 pap smear ve kolposkopi gibi diğer teşhis prosedürlerini inceleyen patologların pek çok teşhiste fikir ayrılığı yaşadığı görüldü. Daha da önemlisi, bu örnekler arasındaki kanser öncesi lezyonlar, uzmanların yalnızca % 47'si tarafından teşhis edildi.

Pap Smear nedir?
Pap smear ilk olarak George Papanicolaou tarafından 1943'te geliştirildi. O tarihten bu yana rahim kanserine bağlı ölümlerin azalmasına yardımcı olarak kullanıldı. Erken teşhis edildiği takdirde tedavisi mümkün olan rahim kanserinde başarı oranı % 95.

Yayın tarihi: 11.09.2001
1082
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.