Sağlık

Sizde bu belirtiler var mı?

Sizde bu belirtiler var mı?

Kan şekerinin aşırı derecede düşmesine hipoglisemi deniyor. Çeşitli belirtilerle kendini gösteren bu durum hastalık değil biyokimyasal bir olay.

Kan şekerine dikkat

Hipoglisemi çok sık görülen bir belirti. Sağlıklı insanlarda kan şekeri değerleri 70-150 mg/dl gibi çok dar sınırlar içinde tutulur. Kandaki şeker seviyesi 60 mg/dl'nin altına düştüğünde çarpıntı, terleme, halsizlik gibi belirtiler oluşur. 50 mg/dl'nin altında ise bu belirtilere baş ağrısı, davranış değişiklikleri, konsantrasyon sorunları, bellek bozulması gibi sinir sistemi işaretleri de eklenir.

Hipoglisemi bir hastalık değil

Hipoglisemi hastalık değil, sadece biyokimyasal bir anormalliktir. Hipoglisemili hastaların çoğunluğu ensülin ile tedavi edilen şeker hastalarıdır, ama "insülinoma" olarak adlandırılan bazı tümörlerde, böbrek üstü bezi yetmezliğinde, ilerlemiş karaciğer ve böbrek bozukluğunda ve kontrolsüz alkol kullanımında da hipoglisemi oluşabilir.

Genellikle yemek yedikten sonra artan kan şekerine cevaben meydana gelen kontrolsüz ensülin artışından kaynaklanan fonksiyonel ve zararsız hipoglisemiler ise sanıldığından daha sık görülmektedir.

Prensip olarak tüm hipoglisemili hastalarda lif içeriği zengin besinlerin sık aralıklarla ve az az yenilmesi önerilmektedir. Şeker hastalarında daha fazla rastlanıyor Hipoglisemi en çok şeker hastalarında oluşur. Şeker hastaları ensülin veya bazı diyabet tabletleri ile tedavi edilirken hipoglisemi meydana gelebilir.

Şeker hastalığı hakkında ne kadar bilgili ve tedbirli olursanız olun, şeker hastasıysanız en azından birkaç kez hipoglisemi geçirmeniz olasıdır. Hipoglisemi belirtileri kişiden kişiye değişmesine rağmen, aynı kişide çoğunlukla sabittir. Bu, diyabetli bir kişinin kendi belirtilerini tanımasına ve hipoglisemi şiddetlenmeden önlem almasına olanak tanır.

Kan şekerine dikkat

Şeker (glikoz) vücut için iyi bir yakıttır, beyin ve sinirler içinse tek enerji kaynağıdır. Sinir sistemi şekeri depolayamayacağından, kandan gelen sabit miktara bağımlıdır. Vücudumuz kandan alınan şeker seviyesinin her zaman doğru olduğundan emin olmak için, emniyet mekanizmalarıyla donatılmış bir kontrol sistemine bağlıdır.

Pankreasta üretilen ensülin ve glukagon hormonları, bu dengeyi sağlamada anahtar rol oynamaktadır.

Kan şekeri düştüğünde ya da yükseldiğinde ne olur?

Diyabeti olmayanlarda besinlerin emilimini takiben kan şeker düzeyi artar. Kan hücrelerinin ihtiyaç duyduğu şekerin hücre içine alınmasını sağlamak üzere ensülin hormonu pankreastan salgılanıp kana verilir. Hálá kanda aşırı şeker varsa, ensülinin görevi hem kasların bunu yakıt olarak yakmasını, hem de karaciğerin bunu depolamasını sağlamaktır.

Kan şeker seviyesi çok düşerse bu kez, glukagon hormonu görev üstlenir. Bu hormonun görevi, kan şeker seviyesini tekrar normal seviyesine yükseltmek için karaciğerin depoladığı şekerin bir kısmını salıvermesini sağlamaktır. Genellikle ensülin ve glukagon, kan şeker seviyesini dengelemek için birlikte çalışırlar. Fakat şeker hastalığınız varsa, vücudunuz bu ayar mekanizmasına sahip olmaz.

Vücut, kan şeker seviyesinin çok düşmemesini temin edecek diğer yedek bir sisteme daha sahiptir. Kan şekeriniz çok daha fazla düşmeye başlarsa, bir grup sinir (otonomik sinir sistemi) adrenalin salgılamayı uyarmak için çalışır. Aldığınız hipoglisemi uyarı sinyalleri, adrenalinin şekeri yaşamsal ve hassas organlara, özellikle beyne iletmesini sağlar.
Hipoglisemi belirtileri kişiden kişiye değişiyor.
Hipoglisemi belirtileri kişiden kişiye değişmesine rağmen, çoğunlukla benzer işaretler gösterir. Bu belirtiler aynı kişide pek değişmeden tanımlanır. Bu nedenle hastalar aynı uyarı işaretlerini yaşayıp her seferinde tekrarladığını görürler.

Sizde de hipoglisemi atakları oluşursa ve bu belirtileri tanıyabilirseniz artık şiddetli bir hipoglisemi ortaya çıkmadan gereken önlemleri almayı öğrenebilirsiniz.

Belirtileri neler?

Hipoglisemi uyarılarınızın farkına varmaya başlar başlamaz, çabuk davranın. Çoğu zaman hipogliseminizle kendi başınıza ilgilenmek zorunda kalacaksınız, ama ihtiyacınız varsa yardım isteyin. Bazen sizinle birlikte olan kişiler, sizden önce bir hipogliseminin geldiğinin farkına bile varabilirler.

- Hafif hipoglisemiler gözden kaçabilir. Hafif hipoglisemilerde kan şekeri düşmesine yanıt olarak vücudun adrenalin salgılaması artar ve çok sayıda belirti ortaya çıkar:

- Açlık hissi
- Titreme
- Terleme
- Anksiyete ve aşırı hassasiyet
- Solgunluk
- Hızlı nabız ve çarpıntı
- Dudaklarda uyuşma
- Görmenin bulanıklaşması
- Halsizlik
- Uykuya eğilim
- Baş ağrısı
- Çarpıntı
- Nabız düzensizliği
- Konsantrasyon eksikliği
- Sinirlilik
- Saldırganlık
- Konuşma güçlüğü
- Koordinasyon bozukluğu
- Bilinç karmaşası
- Hayal görme
- Tam bilinç kaybı
- Kasılma nöbetleri

Neler yapmalısınız?

- Mevcut olan basit ve kısa sürede etkili şekerli ürünlerden birini hemen kullanmalısınız:

- Bir bardak meyve suyu
- Bir bardak şekerli su
- 3 veya daha fazla glikoz tableti
- Birkaç adet şeker
- Çikolata
- Alınacak miktar kişiden kişiye değişir. Daha fazlasını veya azını almanız gerekebilir. Yanınızda daima kısa sürede etkili olan bu ürünlerden birini taşıyınız.

- Kısa sürede etkili bir besini takiben daha uzun sürede etkili olan, yüksek lifli yiyeceklerin yenilmesi kan şeker seviyesinin tekrar düşmemesi için önemlidir. Daha uzun sürede etkili olan besinler şunlardır:

- Sandviç
- Meyve
- Bisküvi ve süt
- Bir bardak kahvaltı gevreği
- Bir adet haşlanmış patates

- Orta şiddetteki hipoglisemilerde zihinsel belirtiler ön plandadır
Orta şiddetteki bir hipogliseminin çoğu kez gözden kaçan, sizin kolayca anlayamayacağınız başlıca belirtileri, şeker yetersizliğinin beyin fonksiyonlarında bozulmalara neden olmasından dolayı ortaya çıkar. Bu belirtilerin başlıcaları:

- Konsantre olmada zorluk
- Belirsizlik veya karıştırma
- Sinirlilik veya mantıksız davranışlardır. Bu belirtileri erkenden tanımaya ve hipogliseminiz daha da ağırlaşmadan kan şekerinizi yükseltmeye çalışmalısınız.
Yayın tarihi: 23.08.2006
996
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.