Sağlık

Siz de sanal yalnızlardan mısınız?

Siz de sanal yalnızlardan mısınız?

Günlük hayatımızda vazgeçilmez bir yer edinen internet ve sosyal paylaşım ağları, çağımızın yeni bir hastalığını, ‘Sanal Yalnızlığı’ mı yarattı?

Siz de sanal yalnızlardan mısınız?

Terapistler, bu soruya cevap olarak toplumu uyarıyor: “Sanal iletişimi asla yüz yüze iletişime tercih etmeyin. Yoksa sosyal hayattan kopabilirsiniz!

İnsanoğlunun teknoloji merakı, araştırma, keşfetme, bulma ve yenileme dürtüleri sonucunda iletişim son derece kolaylaştı ve dünya git gide “büyük bir köy” haline geldi.

Cinsel Sağlık Enstitüsü Genel Başkanı (CİSED) Dr. Cem Keçe’ye göre gelişen iletişim çağının bir bedeli olacaktı ve oldu da: İnsanoğlu büyük bir teknolojik yalnızlığa sürüklendi.

"Yalnızlık uygarlığı kuruyor!"

İnsan davranışları ve internet alışkanlığı arasında giderek güçlenen bağı ele alan Dr. Keçe’nin tespitleri oldukça ilginç. Saatlerce bilgisayar ekranına kilitlenmenin birçok anlamı olduğuna dikkat çeken Dr. Keçe, kontrolsüzce gerçek yaşama tercih edilen internetin kişinin ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediği görüşünde. Dr. Keçe’ye göre yalnızlık sanal aleme ilgiyi arttırırken, sanal alem de tamamen çevresinden kendisini soyutlamış, çevreye ve toplumsal değerlere kayıtsız yalnız bir insan kitlesinin oluşmasına zemin hazırlıyor. İnsanlığın bu yeni oluşumu için “yalnızlık uygarlığı” gibi ilginç bir benzetme yapan Dr. Keçe, sanal ortamda daha çok vakit geçirme sonucu kişilerin gerçek dünyadan koptuğunu, adeta kendilerine ait yeni bir uygarlık meydana getirdiklerine dikkat çekti.

Dr. Keçe, ‘Yalnızlık Uygarlığı’ tespitini şu sözlerle açıkladı:

Yayın tarihi: 02.03.2012
2122
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.