Sağlık

Sinüzitle ilgili yanlış bilinen doğrular!

Sinüzitle ilgili yanlış bilinen doğrular!

Sinüzitle ilgili efsaneleşmiş yanlışları doğrularıyla birlikte sizinle paylaşıyoruz...

Güncellenme tarihi:

Grip veya soğuk algınlığı geçirdiğinizde, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı, burun akıntısı gibi şikayetlerinizin 4-5 günden sonra azalmaya başlamaması durumunda sinüs iltihaplanmasından şüphelenebilirsiniz. Bakteri, virüs, mantar gibi farklı mikroplar sinüzite sebep olabilse de en sık karşılaşılan bakterilerin sebep olduğu sinüzitlerdir. KBB, baş ve boyun cerrahisi uzmanı Doç. Dr. Teoman Dal, sinüzit ile ilgili mitler ve gerçekler ile ilgili bilgi veriyor. Sinüs iltihabı bulaşıcıdır.Sinüzit olarak adlandırdığımız sinüs iltihabı bulaşıcı değildir. Ancak başkasından kapmış olduğunuz viral üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle sinüzit olmuş olabilirsiniz.

Yeşil veya sarı burun akıntısı sinüs iltihabının habercisidir.

Virüslere bağlı üst solunum yolu enfeksiyonlarında ya da alerjik nezlede burun akıntısı genellikle renksiz, berraktır. Bu akıntının 4-5 günden sonra koyulaşarak sarı ya da yeşil renge dönüşmesi sinüslerinizde iltihap başladığını düşündürür.

Yayın tarihi: 25.04.2012
6004
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.