Sağlık

Sinsi tehlike Hepatit C

Sinsi tehlike Hepatit C

Siz de Hepatit C riski taşıyor olabilirsiniz. Geç olmadan doktora danışın. Hem kendiniz hem sevdikleriniz için bu riski almayın, mutlaka test yaptırın!

Çoğunlukla bilmeden içimizde taşıdığımız bir düşman. 10 yıllarca bekleyebiliyor. Belirtileri pek dikkat çekmiyor. Kronikleştiğinde ise ki kronikleşme oranı yüzde 85, çok geç olabiliyor. Üstelik sayılar öyle istisna bir hastalık olmadığını söylüyor. Küresel bir hastalık, zira bulaşıcı. Dünyada yaklaşık 170 milyon insan bu sinsi virüsü taşıyor.

1989 yılına kadar 'A ve B olmayan Hepatit' olarak adlandırılıyordu. Daha sonra 'Hepatit C' olarak adlandırıldı. Bugüne dek dünyada 2 milyar insan Hepatit B virüsüyle enfekte oldu. Mevcut Hepatit C hastasıysa 170 milyon.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre Hepatit C hastalarının yaklaşık 32 milyonu Güneydoğu Asya ülkelerinde yaşıyor. Batı Pasifik ülkelerinde 63 milyon, Afrika'da 31 milyon, Doğu Akdeniz ülkelerinde 21 milyon, Amerika'da 13 milyon Hepatit C hastası var. Avrupa'daysa bu sayı 9 milyona yaklaşıyor.

Romanya, Mısır, Moğolistan ve Bolivya en çok dikkat çekilen ülkeler. Türkiye de hastalığın en fazla görüldüğü bölgelerden birinde Doğu Akdeniz'de yaklaşık 22 milyon kişi enfekte. Türkiye'de bilinen hasta sayısı 600 bin. Bu rakamlara her yıl 4 milyon kişi ekleniyor. Hepatit B aşıyla önlenebiliyor. Ancak Hepatit C için geliştirilmiş bir aşı yok. Ancak tedavi edilebiliyor. Bulaşma yollarına gelince:

• İlk sırada kan nakli geliyor. Kan nakli öncesi Hepatit C taraması yapılmaması riski artırıyor.

• Tıraş bıçağı, manikür-pedikür aletleri, tırnak makası gibi yaralanmaya yol açan aletlerin ortak kullanımı veya steril olmayan aletler aracılığıyla da Hepatit C bulaşabiliyor.

• Hepatit C'li kanla kirlenmiş iğnenin batmasıyla yüzde 4 oranında hastalığın bulaşma riski var. Yine damar yoluyla uyuşturucu kullanan bağımlılarda da bu risk artıyor.

• Hepatit C hamile anneden bebeğe de geçebiliyor ama oran çok düşük. Cinsel yolla bulaşma oranı da çok yüksek değil.

• Aile içi bulaşma oranıysa yüzde 4 buçuk civarında tespit edilmiş.
Yayın tarihi: 03.10.2006
1399
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.