Sağlık

"Sınırda yaşayanlar"ın hastalığı: Borderline

"Sınırda yaşayanlar"ın hastalığı: Borderline

Tedirgin ve karışık düşünceler içinde olanların, yoğun olarak terkedilme korkusu yaşayanların, kronik boşluk duygusu içinde olanların, ani duygusal patlamalar yaşayanların Sınır Kişilik (Borderline) hastalığına yakalanmış olabileceği belirtiliyor.

Tedirgin ve karışık düşünceler içinde olanların, sürekli duygu çelişkileri yaşayanların, birini severken bir anda nefret edenlerin, gayet soğukkanlı iken bir anda öfkelenenlerin Borderline (Sınır Kişilik) hastalığına yakalanmış olabileceği bildiriliyor. Mayo Clinic Psikiyatristlerinden Dr. Lloyd A. Wells, borderline hastalığının çağın hastalığı olduğuna dikkat çekti. Bu hastaların sevgiye aşırı derecede ihtiyaç duyduklarını, yalnızlıktan aşırı derecede korktuklarını vurgulayan Dr. Wells, "Ama aşırı dengesiz davranışları ile diğer insanları kendilerinden uzaklaştıran kişilerdir" dedi. Borderline hastalarında terkedilme korkusuna bağlı olarak gelişen ve sürekli tekrarlanan, önceden tahmin edilebilir krizler görülebileceğini söyleyen Dr. Wells, "Hastalığın karakteristik özellikleri hayal kırıklığı, dengesiz ilişkiler, gerçek veya hayali terkedilme korkusu, yoğun asabiyet ve boşluk duygusundan oluşmaktadır" dedi. Randevuya gecikme gibi sık sık karşılaşılan durumların bile hastalarda ani kızgınlık veya umutsuzluk yaratabileceğine dikkat çeken Dr. Wells, hastanın bunu terkedilme veya artık sevilmediği şeklinde yorumlayarak, buna inanarak karşısındakini aşağılayıcı bir tutum içine girebileceğini kaydetti. Dr. Wells, hastalığın belirtilerini şöyle sıraladı:

"Yoğun şekilde terkedilme korkusu, dengesiz ilişkiler, aşırı harcama veya sömürme gibi düşüncesiz ve kendine zarar verici davranışlar, intihar etme ve kendini sakatlama gibi eğilimler, büyük ruhsal değişimler ve kronik boşluk duygusu, yoğun asabiyet, ani duygusal patlamalar, paranoya ve gerçek hayatla ilişkinin kesildiği dönemler."

Hastalığın nedeninin tam olarak bilinmediğini belirten Wells, buna karşılık hastalığın gelişimini etkileyen birden fazla faktör olduğunu söyledi. Wells, hastalığın nedenlerini, "birinci dereceden akrabalarda borderline hastası varsa hastalığa yakalanma olasılığı 5 kat fazladır, hastaların yarıdan fazlası çocukluk dönemlerinde fiziksel ya da psikolojik açıdan tacize uğramış kişilerden oluşmaktadır, hastaların büyük bir kısmı çoçukluklarında yoğun bir mahremiyet yaşadıklarını, ihmal edildiklerini ve terkedildiklerini söylemektedir, araştırmalar ayrıca bebeklikte baş bölgelerinde yaşanan yaralanmaların borderline hastaları arasında yaygın olduğunu ortaya koymaktadır" şeklinde sıraladı.
Yayın tarihi: 12.09.2001
1695
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.