Sağlık

Sınav günü yaklaşırken!

Sınav günü yaklaşırken!

Siz de OKS ve ÖSS sınavına mı hazırlanıyorsunuz? Sınav gününü hatırlayınca heyecanlanıp sınavda başarılı olamamaktan mı endişe ediyorsunuz?

Yeni bir durumla karşılaşmak, ulaşmak istediği hedefe doğru giderken elinde olmayan engellerle karşılaşmak düşüncesi, güvensizlik duygusu herkeste belli bir kaygı ve heyecan meydana getirir.

Kaygı ölçülü olduğu takdirde, gizli güç kaynaklarımızı ortaya çıkarır. Kişi tam tersi kaygıyı yanlış değerlendirir de "bu heyecanla başaramazsam, sınav kaygısından cevapları unutursam, ya kontrolümü kaybeder sınavdan çıkmak zorunda kalırsam" gibi olumsuz düşünceler üretirse paniğe kapılır. Bu da dikkat dağılmasına yol açar ve başarıyı düşürür.

Olumsuz düşüncelerle birlikte artan kaygının bedenimize ve ruhsal yapımıza yansıması:

Aşırı kaygı istem dışı çalışan sinir sisteminde değişme yaptığından şu gibi durumlar ortaya çıkar: Kan basıncı, kalp atışı, solunum sayısında artma, kan şekeri yükselmesi, mide ve bağırsak hareketlerinde artış, ağız kuruluğu, göz bebeklerinde genişleme, titreme, dişlerin ve yumrukların sıkılması, terleme, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, güçsüzlük.

Ruhsal yapıya yansıması ise şaşkınlık, korku, panik, takıntılı düşünceler vb'dir. Hiç kimse yıllardır hazırlandığı sınavda duygu ve düşüncelerini kontrol altına alamadığı için başarısız olmak istemez. Siz de sınava çok az kalan bugünlerde şu hususlara dikkat ederek kaygınızı kontrol altına almaya çalışın.

Olumlu düşünceler üretin

Yapabildiklerinizi görün. Olumlu düşünmek kaygıyı düşürür, kişinin motivasyonu ve başarısı yükselir. Olumlu düşünme gayret ve çalışma ile ilişkili ve gerçekçi olmalıdır.

Şimdiyi düşünün

Her şeyden önce zihninizi canlı tutmaya önem verin. Zihinsel rahatlık ve bedensel huzur başarınızı artıracak. Sınavda kaybetmek de kazanmak kadar normaldir ve çalışan için hep başka alternatifler vardır. Geçmişte yapamadıklarınızı ve gelecekte olabilecekleri (kazanmazsanız anne babanızın üzülmesi vb...) düşünmek yerine içinde bulunduğunuz süreçlere odaklanın.

İyi bildiğiniz konuları hızlı bir şekilde gözden geçirin, ne kadar çok konuyu öğrenmiş olduğunuzu görün. Hızlı bir tarama az çalıştığınız konuları da hatırlamanızı kolaylaştırır.

Unuttuğunuz formüller varsa bunları tespit edip tekrar yapın. Sınav esnasında çok güzel sürprizlerle karşılaşacağınızı düşünün. Kaygısını kontrol edebilen ve sadece yapabildiklerine odaklanan kişiler sınav günü maksimum seviyede performans göstermektedir. Onlardan biri olacağınızdan emin olun.
Yayın tarihi: 27.05.2006
1713
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.