Sağlık

Sigara kılık değiştirerek vuruyor!

Sigara kılık değiştirerek vuruyor!

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), her yıl 5 milyon insanın ölümüne neden olan tütünün "her biçimde öldürücü" olduğunu vurgulayarak, bu sanayinin "kılık değiştirdiği" uyarısında bulundu.

Dünya Sağlık Örgütü, her yıl 5 milyon kişinin sigaradan öldüğünü açıkladı. Tiryakilere sigarayı bırakmaları çağrısında bulunan örgüt, tüketicilerin aromalı ve güzel ambalajlı sigaralarla kandırılmaya çalışıldığına da dikkat çekti.

Dünyada her yıl 5 milyon kişi sigara alışkanlığı nedeniyle hayatını kaybediyor. Ne sigarayı bıraktırmaya yönelik kampanyalar ne de paketler üzerindeki uyarılar tiryakileri bu ölümcül alışkanlıktan vazgeçirebiliyor.

Örgüt, Dünya Sigarasız Günü öncesinde yayımladığı açıklamada, sigara üreticilerinin daha da kurnaz bir biçimde "sağlık çağrıştıran isimler, parfümlü veya meyveli ya da güzel ambalajlarda yeni ürünlerle" eski ve yeni müşterilerini kandırmayı sürdürdükleri belirtti.

Bu konudaki gerçeklerin ortaya çıkarılmasının gerekliliğine işaret eden WHO açıklamasında, eğer bu konuda birşey yapılmazsa 2020'de her yıl 10 milyon kişinin ölmeye başlayacağı uyarısı yapıldı.

WHO açıklamasında, birçok ülkenin artık tütün kullanımıyla mücadelede küresel bir strateji benimsediğini ve kimi ülkelerin bu salgını durdurmaya başladıklarını belirtilerek, sigara fabrikalarının da daha çekici ve sözde daha az zararlı ürünlerle "kılık değiştirdikleri" ve yeni silahlar ürettikleri kaydedildi.

Dünyadaki tiryakilerin üçte biri Çin'de

Söz konusu pazarlama taktiklerinin işe yaradığı ülkelerden birisi de Çin. Dünyanın en büyük sigara üreticisi durumundaki Çin'de 350 milyon sigara tiryakisi var; yani dünya üzerindeki tiryakilerin 3'te biri Çin'de.

Tütün tüketimi Çin halkının sağlığına büyük zarar veriyor. Her yıl Çin'de bir milyondan fazla kişi sigarayla bağlı hastalıklardan yaşamını yitiriyor. Bu sayının 2050'de 3 milyona çıkması bekleniyor...

Sigara söz konusu olduğunda Türkiye'deki durum da pek iç açıcı sayılmaz.

Sigara tüketiminin yüksek olduğu ülkeler arasında yer alan Türkiye'de her yıl 100 binden fazla kişi sigara nedeniyle hayatını kaybediyor.

31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü

Help adlı kuruluş Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla, tüm Avrupa Birliği ülkelerinde sigara içen ve içmeyenlerin soludukları havadaki karbonmonoksit oranının ölçülmesi için bir girişim başlatıyor.
Yayın tarihi: 31.05.2006
754
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.