Sağlık

Sigara cildi yaşlandırıyor

Sigara cildi yaşlandırıyor

Kanser, akciğer hastalıkları ve kalp-dolaşım sistemi gibi rahatsızlıkların oluşmasında rol oynayan sigara, ciltte de önemli sorunlara yol açıyor.

Yara iyileşmesinde gecikme, kırışıklık, saç dökülmesi, sedef hastalığı, cilt kanserleri ve ağız içinde görülen birtakım hastalıklara neden olan sigara, cilde yaşlı bir görünüm de veriyor.

Alman Hastanesi dermatoloji uzmanlarından Dr. Belma Bayraktar, deri yaşlanmasında sigaranın büyük rol oynadığını söyledi.

Dr. Belma Bayraktar, kırışıklıkların deri yaşlanmasının önemli bir göstergesi olarak kabul edildiğini de açıkladı:

"Cilt yaşlanmasının başlıca nedenleri arasında yaş, genetik, ultraviyole ışınlar, çevresel faktörler, hormonal değişiklikler ve beslenme yer almaktadır.

Ancak kanser oluşumundaki rolünü iyi bildiğimiz sigara bununla da kalmayıp cilt yaşlanmasının da en önemli nedenleri arasındadır.

Bu nedenle kırışıklık ile ilgili çalışmalarda olguların multifaktöriyel değerlendirilmesi gerekmektedir."

Tiryakilerin cildi çabuk kırışıyor

Yapılan bazı bilimsel çalışmaların 40 yaşında sigara içen bir kişi ile 70 yaşında sigara içmeyen kişilerin aynı kırışıklık görünümüne sahip olduklarını ortaya çıkardığını anlatan Dr. Bayraktar, "ciddi kırışıklığı olanlarda sigara içiciliği oranları anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Ayrıca sigara içenlerde güneş ışığına maruz kalma durumu ile kırışıklıklar artarken, sigara içmeyenlerde bu ilişki gözlenmemiştir" dedi.

Dr. Belma Bayraktar, 1985'te yapılan bir çalışmada, aşağıda gözlenen değişikliklerin 'tiryaki yüzü' olarak tanımlandığını da açıkladı:

- Belirgin çizgi ve kırışıklıklar
- Yüzde kuruluk ve alttaki kemik yapıda belirginleşme
- Derinin incelmiş ve gri renkli görünümü,
- Hafif turuncu, mor ve kırmızı görünüm.

Sigara kadınları daha çok etkiliyor

Dr. Belma Bayraktar, kadınlarda kırışıklığa yatkınlığın erkeklere göre daha fazla olduğunun gözlemlendiğini de anlattı:

"Kırışıklık riskinin kadınlarda yılda 10 paket, erkeklerde yılda 20 paketten sonra arttığı dikkat çekmektedir.

Sigara dumanında 3 bin 800 değişik maddenin bulunduğu dikkate alınırsa, henüz tespit edemediğimiz birçok mekanizmanın gözardı edilmemesi gerekmektedir."

Pürüzsüz bir cilt için sigaraya son!

Dr. Belma Bayraktar'ın verdiği bilgiye göre menapoz sonrası dönemde deride kuruluk, kollajenin azalması ve incelme ise östrojen eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkıyor.

Sigara kullanan menopoz sonrası kadınlarda 'hormon yerine koyma tedavisi' ise sigaranın oluşturduğu kırışıklık riskini azaltıyor. Ancak bu tedavi sigaranın cilt yaşlanmasındaki olumsuz etkisini ortadan kaldırmıyor.

Deri yaşlanmasının oluşumunda rol alan faktörler:

- Sigara dumanının temasıyla deri üzerinde ortaya çıkan kuruma ile dumanda bulunan toksik maddelerin lokal etkileri kırışıklığa neden oluyor.

- Sigara içerken dudak ve yüz kaslarının kasılması ve dumanın direk tahriş edici etkisi kırışıklıkta rol oynuyor.

- Sigara dumanında bulunan birçok maddenin fototoksik olduğu biliniyor.

- Sigaranın derideki kollajen yapısında azalma ve kollajenin çapraz bağlarında değişikliklere neden olduğu savunuluyor.

- Sigara içenlerde derideki elastik liflerde de değişiklikler saptanıyor.

- Sigara içenlerde serbest radikal oluşumu ve buna bağlı doku hasarı gözleniyor.

- Nikotin derideki kan akımını azaltıyor. Bu durum ise kılcal damarlarda artışa ve üstteki derinin incelmesine yol açıyor.

Sigaranın anti-östrojenik etkisiyle kısırlık, erken menapoz, adet düzensizlikleri ve osteoporozda artış meydana geliyor.
Yayın tarihi: 17.01.2006
992
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.