Sağlık

Sıcak su cildi kurutur!

Sıcak su cildi kurutur!

Çevresel nem oranının azalması, aşırı güneşte kalma, sık banyo yapma, uzun süreli su teması ve soğuk hava cildimizde nem kaybına neden olur.

En sık karşılaşılan problemlerden birisi olan cilt kuruluğu özellikle kış aylarında artışa geçer. Yaş ilerledikçe derinin su tutma kapasitesi azaldığından, kuruluk yakınması sıklaşır.

Çevresel nem oranının azalması, aşırı güneşte kalma, sık banyo yapma, uzun süreli su teması ve soğuk hava cildimizde nem kaybına neden olarak kuruluk problemini oluşturmakta veya artmasını sağlamaktadır.

Anadolu Sağlık Merkezi'nden Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, cilt kuruluğunun en sık kol ve bacaklarımızda görüldüğünü, ancak vücudumuzun her yerinde oluşabildiğini söylüyor. Kış aylarında şiddetin artmasıyla birlikte kuruluğa başka sorunların eşlik ettiğini anlatan Acay, şu uyarıları yapıyor:

Kaşıntı: Kuru cildin en önemli özelliği kaşınmasıdır.

Deri kalınlaşması: Cilt kaşındıkca kalınlaşır ve renk değişiklikleri olur

Kızarıklıklar-sulantılar: Kuruluk ve kaşıntı deride ekzemalara neden olur.

Mikrobik enfeksiyonlar: Kuruluk, cildin koruyuculuk görevini yapamamasına yol açarak deride hasstalık oluşumunu kolaylaştırır.

Kuruluğu önlemek için...

• Sıcak su cilt kuruluğunu arttıran en önemli faktörlerden biridir. Sıcak su ile yıkanmayın.
Yıkanırken kurutmayan sabunlar, yağ içeren şampuanlar kullanın.

• Her banyo sonrası özellikle cildimiz çok kurumadan etkin vücut nemlendiricilerini vücuda uygulayın.

• Yaşadığınız ortamlarda nem oranını artıracak önlemleri alın.

• Bol su için.

• Biotin, çinko, folik asit, omega -3 yağ asitlerinden zengin beslenin.

• Güneşe çıkmadan önce güneş koruyucularını uygulayın. Aşırı güneşte kalma durumunda ise uygun nemlendiricileri kullanın.

Milliyet
Yayın tarihi: 01.01.2009
754
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.