Sağlık

Sevgiline masaj yap!

Sevgiline masaj yap!

Uzmanlar masajın faydalarını her fırsatta belirtiyor. Masaj tekniğiyle, doğru yapılan masajın rahatlatıcı etkisi inkar edilemez.

Masajın, kuvvet yerine bilgi ve tecrübe isteyen bir fizik vasıtası olduğunu belirten uzmanlar, bilgisizce ve şuursuzca yapılacak bir masajın, fayda yerine zarar vereceğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, ateşli hastalık durumlarında, kırık ve çıkıkların erken düzelmesinde, iltihaplı vücut bölgelerinde ve kanserli uzuvlara masaj yapılmaması gerektiğini de bildiriyor.

Uzmanlara göre, masajın oldukça faydalı olduğu durumlar şunlar:

"Hareketsizliğe bağlı ödemler (sulu şişmeler), müzmin toplardamar iltihabı, lenfanjit, varis, felçler, müzmin iltihabi mafsal ve mafsal çevresi romatizmaları, harap edici (dejeneratif) mafsal romatizmaları, mafsal ve mafsal çevresi doku adale zedelenmeleri (had dönem geçtikten sonra), iyileşmeye yüz tutan kemik kırıkları, bazı metabolizma hastalıkları, yağ dokusu, ağrılı şişkinliği (cellulitus), travma sonrası meydana gelen ödem ve kan artıklarının giderilmesinde, adalelerin kuvvetlendirilmesinde, yorgun adalelerin dinlendirilmesinde ve yumuşatılmasında."

Masaj teknikleri

Uzmanlar, masaj tekniklerini, "tazyik, perküsyon ve vibrasyon manevraları" olmak üzere üçe ayırıyor.

Tazyik manevraları: Sabit tazyikin, cilt üzerinden avuç içi ile yapıldığını vurgulayan uzmanlar, bu yöntemin ağrıyı giderici etkisi bulunduğunu kaydediyor.

Kayıcı tazyik manevralarından "efloraj"ın, avuç içleri ve parmaklar cilt üzerine iyice intibak ettirildikten sonra, masaj yapılan cilt sahasında elleri birbiri arkasından kayacak şekilde, cilt üzerinde hareket ettirerek yapıldığını anlatan uzmanlar, avuçları cilt üzerinde daha kolay kaydırabilmek için, masaj yapılacak sahaya talk pudrası veya sıvı vazelin sürülmesini öneriyor. Uzmanlar, yüzeysel veya derin yapılan "Efloraj"'ın, ödemleri giderici etkisi olduğunu belirtiyor.

Uzmanlar, derin tesirli kayıcı manevralardan olan "petrisaj"'ı ise şöyle açıklıyor:

"Cilt, cilt altı ve adale tabakalarını iki elle tutup, hamur yoğurur gibi hareketler yaparak tatbik edilir. Ödemi giderir, yorgunluğu hafifletir."

Kayıcı tazyik manevralarından olan "friksiyon"un, cilt üzerine parmak uçları konulmak suretiyle yapıldığını ifade eden uzmanlar, cilt altı dokularda meydana gelmiş yapışıklıklar ve nedbelerin izalesinde çok faydalı ve yumuşatıcı bir manevra olduğunu bildiriyor.

Perküsyon manevraları: Her biri ellerle deri üzerine ritmik darbeler vurmaktan ibaret olan bu manevralar, özellikle zayıf adalelerin uyarılmasında kullanılıyor.

Vibrasyon manevraları: Bu manevra, parmak uçları, el düz vaziyette ve cilt sahasına dikey tarzda temas ettirildikten sonra yapılan titreme hareketlerinden ibaret olup, ağrı dindirici etkisi bulunuyor.
Yayın tarihi: 24.08.2006
1160
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.