Sağlık

Ses kısıklığı gırtlak kanserinin habercisi olabilir

Ses kısıklığı gırtlak kanserinin habercisi olabilir

Uzmanlar, doktor önerisi dışında ses kısıklığına yönelik ilaç kullanımının yanlış olduğunu belirtiyor...

Normal ses kalitesinin bozulması ve bunun sonucunda sesin gürültülü ve pürüzlü çıkması olarak kendini gösteren ses kısıklığı, soğuk algınlığı, sigara, sesin kötü kullanımı ve reflü sonucu oluşabiliyor. Ses kısıklığının genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden geçtiği için insanlar tarafından önemsenmediğini belirten uzmanlar, ses kısıklığını gidermek amacıyla bazı antibiyotiklerin kullanılmasının doğru olmadığını belirtiyor.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hızalan, "İnsanların kendi kendilerine ilaç almaları yarardan çok zarar getirebilir. Ses kısıklığını yapan hastalığa yönelik ilaç kullanılabilir ancak doktor önerisi dışında direkt ses kısıklığına yönelik ilaç kullanımı yanlıştır" dedi.

Gırtlak kanserine dikkat

Prof. Dr. Hızalan, insan hayatını tehdit eden bir hastalık olan gırtlak kanserinin en sık ortaya çıkan belirtisinin ses kısıklığı olduğunu belirterek, "Ses kısıklıkları hafife alınmamalı, bir haftadan fazla süren ses kısıklıklarında ise mutlaka doktora başvurulmalıdır" dedi.
Yayın tarihi: 08.12.2003
967
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.