Sağlık

Seks, yaşlıların da hiç aklından çıkmıyor

Seks, yaşlıların da hiç aklından çıkmıyor

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 28 ülkede, 40-80 yaş arasındaki 26 bin kadın ve erkek üzerinde yapılan bir araştırma, yaygın kanının aksine ilerleyen yaşlarda da cinsellikten vazgeçilmediğini ortaya koydu.

''Pfizer Cinsel Tavırlar ve Davranışlar Global Çalışması''nın ilk sonuçları için bilim adamları, ''Şaşırtıcı ama ilginç. Seks doğumdan ölüme kadar doğal bir hak'' yorumunda bulundular.

Tüm dünyada cinsel tavırlar, davranışlar, inançlar ve memnuniyeti araştıran ilk büyük çaplı çalışmada, bilim adamlarını şaşırtan sonuçlar elde edildi. Araştırmaya göre 40 yaş üstündeki erkeklerin yüzde 83'ü, kadınların ise yüzde 63'ü seksin yaşamlarında önemli olduğunu belirttiler. Erkeklerin yüzde 65'i, kadınların ise yüzde 57'si ''Yaşlılar artık seks istemez'' fikrini kabul etmediklerini söylerken, erkeklerin yüzde 58'i, kadınların ise yüzde 52'si haftada 1-6 defa cinsel ilişki sıklığı bildirdiler. Araştırmaya yol gösteren uluslararası 10 danışman arasında yer alan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferruh Şimşek, ''Cinsellik doğumdan, ölüme kadar bir hak'' dedi.

Pfizer İlaç Firması'nın sporsorluğunda yapılan araştırmanın ilk verileri Londra'da düzenlenen basın toplantısında sunuldu. Toplantıda konuşan Avustralyalı ünlü seksolog Dr. Rosie King, cinsel sağlığın, genel sağlık üzerindeki olumlu etkisinin gözardı edilemeyeceğini ve diyet ve egzersiz kadar önemli olduğunu söyledi. Yaşla birlikte her iki cinste meydana gelen değişikliklerin öğrenilmesi ve buna göre hareket edilmesi gerektiğini belirten Dr. King, şunları anlattı:

''45-55 yaşları arasında hem erkek hem de kadın, cinsel fonksiyonlarında bir değişiklik olduğunu farkedecekler. Bu değişiklikler yavaş başlayacak ve yaşlandıkça devam edecek. Uyarılmak daha zor olacak ve daha uzun zaman alacak. Ereksiyon sağlanması için partnerinin yardımcı olması gerekecek. Kadın da daha fazla uyarılmaya, ön sevişmeye ihtiyaç duyacak. Orgazm sağlanması için çalışması gerekecek. Değişiklikleri bilip adapte olmakla sorunların üstesinden gelinebilir.''

SİGARA CİNSEL İNTİHAR

Sekse çok uzun süre ara verilmesinin yanlış olduğunu söyleyen Dr. King, ''Sekse 6-12 ay ara vermek uzun bir süre. Partneri olmayanlar, kendi kendilerine boşalmayı öğrenmeliler'' dedi. Özellikle erkeklerin sigara içmesinin ileri yaşta da mutlu seksi engellediğini belirten Dr. King, ''Sigara cinsel intihar'' dedi. Dr. King depresyon, obezite (şişmanlık) ve kolestrol yüksekliğinin de yaşlılıkta cinsel yaşamı olumsuz etkilediğini söyledi.

Yaşlılıkta sekse ilgi erkekte daha çok

''Yaşlılar artık seks istemez'' fikrine erkeklerin yüzde 64'ü, kadınların yüzde 56'sı karşı çıkıyor. Türkiye'de bu oran ortalama yüzde 38.

''Yaşlılar artık seks yapmaz'' fikrine erkeklerin yüzde 65'i, kadınların ise yüzde 58'si karşı çıkıyor. Türkiye'de bu oran ortalama yüzde 34

Erkeklerin hemen hemen yüzde 50'si ve kadınların yüzde 60'ı bir erkeğin sekse olan ilgisinin yaşlandıkça azalmadığını söylüyor.

Erkeklerin ve kadınların hemen hemen yüzde 40'ı bir kadının sekse ilgisinin yaşlandıkça azalmadığını söylüyor.
Yayın tarihi: 26.02.2002
1129
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.