Sağlık

Seks yap, kozmetiği at

Seks yap, kozmetiği at

Cinsellik, yaşamın başlangıcından beri hayatın içinde. Önce genleri bir sonraki nesile ulaştırmak için, üreme içgüdüsüyle yapıldı; sonrasında kadının ve erkeğin bu ritmik devinimi, romantizm dolu bir haz alma yöntemi oldu.

Orgazm olamayan kadınların tedavisinde Tantra seksi yöntemini öneren Kadın Hastalıkları ve Seksoloji uzmanı Akif Poroy, ''Seks sırasında vücudunuzun en küçük bölgesine dahi bol oksijen gidiyor. Bu sayede cilde bir parlaklık ve dirilik geliyor. İddia ediyorum, iyi bir seks yaşantısına sahip olan kadınların, kırışıklık ve güzellik için kozmetik malzemesi kullanmaya ihtiyacı yoktur'' diyor.

Belki de keşfettiğimiz en eski "oyun" olduğu için araştırmacılar, seks üzerine yaptıkları çalışmalara her geçen gün bir yenisini ekliyorlar. En son Edinburg Royal Hospital araştırmacılarından David Weeks'in yaptığı çalışmaya göre, hafta üç kez yapılan seks, ömrü üç yıl uzattığı gibi, insanın zekasını geliştiriyor.

Erkeklerde prostat kanserini önlüyor, diabet ve yüksek tansiyona karşı direnç kazandırıyor. Üstelik yapılan araştırmaya göre kadınların en bildik bahanesi "başım ağrıyor" da tarih oluyor. Çünkü seks baş ağrısını da geçiriyor. Hatta New Jersey'deki Rutgers Üniversitesi araştırmacıları, orgazmın endorfin salgısını artırması nedeniyle, iki aspirin yerine geçtiğini söylüyorlar. Cinselliğin zekayı arttırdığına yönelik bir araştırma da Hamburg'daki Werner Habermehl Araştırma Enstitüsü'nde geliyor. Enstitü araştırmacılarına göre adrenalin ve kortizon üretimini arttırdığı için düzenli cinsel ilişki, zekayı da arttırıyor.

Hazırlayan: Arzu Erdoğan/ Tempo Dergisi
Yayın tarihi: 01.11.2004
1775
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.